Wygląd skóry zależny jest od wielu czynników oraz pielęgnacji jaką stosujemy. Dbamy o jej nawilżenie i odżywienie, jednak raz na jakiś czas, zwykle na koniec lata, borykamy się z problemem szpetnych przebarwień. To efekt działania melaniny, która w znacznej mierze decyduje o tym jak skóra się prezentuje.
Melanina określana jest jako grupa pigmentów odpowiadających za pigmentację organizmów, czyli koloryt. U ludzi występuje głównie w skórze, we włosach oraz w tęczówce oka. Melaniny zawarte w skórze chronią jej głębsze warstwy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, pochodzących z promieniowania słonecznego. Pod wpływem tych promieni ilość melaniny się zwiększa, a to skutkuje przejściową zmianą zabarwienia skóry, zwaną powszechnie opalenizną.
Zdolność zmiany koloru tkanki w jakim się znajduje czyni melaninę tak wyjątkową. To właśnie ona decyduje o kolorze oczu, włosów i skóry. Powiedzieć jednak, że kolor zależy od melaniny to duże uproszczenie. Tak naprawdę dzieli się ona na kilka typów, z których każdy ma inną charakterystykę. Przykładowo feomelanina dominuje u osób o jasnej karnacji, zaś eumelanina występuje w większej ilości u osób o ciemnej karnacji.
Melanina bywa jednak powodem problemów z kolorytem skóry. W skrajnych przypadkach, kiedy dochodzi do zaburzeń w biosyntezie melaniny, może dojść do jej niedoboru, tzw. bielactwa. Skóra traci wówczas swoją naturalną barwę, a miejscami jest wręcz przezroczysta i widać przez nią naczynka krwionośne. Przeciwnym problemem jest melanizm, czyli brunatne lub czarne zabarwienie skóry wynikające ze zwiększonej zawartości melaniny. O wiele częściej mamy jednak do czynienia ze zwykłymi przebarwieniami, powstałymi na skutek opalania, które po dłuższym czasie same znikają. Tymczasem problemy związane z obecnością melaniny mogą okazać się dużo poważniejsze.
Powszechnie wiadomo, że opalanie bez zabezpieczenia w postaci kremu z filtrem UV niesie ze sobą wiele negatywnych skutków, zarówno estetycznych jak i zdrowotnych. Choć melaninę kojarzy się z naturalną tarczą, która chroni przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem, to jednak okazuje się, że nie gra ona wyłącznie roli pozytywnego bohatera.
Badania przeprowadzone przez zespół prof. Douglasa E. Brasha z Yale University wykazały, że wystawiona na promieniowanie melanina nie tylko chroni nasz organizm. Wyniki ich badań wskazują, że ultrafiolet uaktywnia dwa enzymy, które wzbudzają elektron w cząsteczce melaniny. Wytworzona podczas tego procesu energia jest przekazywana do DNA melanocytów (komórek wytwarzających melaninę), powodując uszkodzenia identyczne z wywołanymi przez sam ultrafiolet. Światło ultrafioletowe, zarówno to słoneczne jak i emitowane przez łóżko do opalania, może uszkadzać DNA melanocytów. Takie uszkodzenia są główną przyczyną raka skóry, jednego z najczęściej występujących nowotworów. Okazuje się więc, że melanina ma zarówno działanie ochronne jak i rakotwórcze. To doskonały powód, by zacząć kontrolować jej poziom w skórze.
Efekty działania melaniny można podzielić na dwie kategorie: estetyczne, będące efektem opalania i zdrowotne. W przypadku tych pierwszych, wszystko zależy od tego jak duże przebarwienia powstały na skórze. Wyjątkowo szpecące zmiany można usunąć w gabinecie kosmetycznym, choćby za pomocą peelingu, dermabrazji czy mikrodermabrazji.
Jeśli jednak chodzi o zdrowie, to standardowo lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym przypadku wyjątkowo pomocne są dwa kosmeceutyki Be Ceuticals z serii BE WHITE: BE WHITE 2% emulsja wybielająca na dzień i BE WHITE 4% esencja wybielająca na noc. Ich składniki skutecznie blokują przenoszenie melaniny do melanocytów, co niweluje ryzyko powstania zmian nowotworowych. Ponadto usuwają melaniną skumulowaną w warstwie rogowej naskórka poprzez jego złuszczenie oraz blokują nadprodukcję melaniny. W efekcie jej ilość w skórze zachowuje się na właściwym poziomie, a sama melanina prawidłowo spełnia swoją funkcję. Do pełni zdrowia skóry wystarczy już tylko skutecznego kremu z filtrem UV.
Starzenie się skóry to naturalny proces, który z czasem dotyka każdego z nas. Jednak dzięki nowoczesnym…
Wyposażenie gabinetu kosmetologicznego to kluczowy element sukcesu w branży beauty. Odpowiednie urządzenia, meble i sprzęt nie…
Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…
Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.
This will close in 0 seconds