Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 19 października, 2018
Antyoksydacja

Antyoksydacja – dlaczego jest ważna?

W temacie pielęgnacji skóry często pada termin antyoksydacja lub zwalczanie wolnych rodników. O ile zwykle rozumiemy na czym polega to zjawisko, o tyle z rzadka zdajemy sobie sprawę jak wielkie znaczenie ma dla zdrowia naszej skóry. Świadomość pozwoli zadbać o jej kondycję oraz młody wygląd.

W czym problem?

Antyoksydacja jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry, bez względu na jej wiek i typ. Można powiedzieć, że jest wręcz niezbędna, a jednak często pomijana w codziennych rytuałach. Dzieje się tak dlatego, że kobiety często nie zdają sobie sprawy z tego jak jest ważna dla zdrowia skóry i na jakie konsekwencje się narażają nie stosując antyoksydacji.

Problem tkwi w tzw. wolnych rodnikach. Są to znajdujące się w organizmie reaktywne formy tlenu, czyli takie cząsteczki gazu, którym brakuje elektronu. Powstają na skutek codziennego zużywania tlenu przez poszczególne komórki naszego ciała. Swój brak starają się nadrobić poprzez odebranie elektronu innej zdrowej komórce, co prowadzi do zniszczenia jej materiału genetycznego. Antyoksydanty (zwane przeciwutleniaczami) mają za zadanie oddać wolnym rodnikom swój elektron, doprowadzając w ten sposób do ich usunięcia z organizmu. Dopóki równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami pozostaje zachowana nie ma żadnego problemu, a nasze ciało zachowuje zdrowie i równowagę. Jeśli jednak wolnych rodników jest więcej, organizm wchodzi w stan stresu oksydacyjnego i nie jest zdolny się przed nimi bronić. Konsekwencją są choroby (w tym nowotwory), przewlekłe stany zapalne, starzenie się organizmu (w tym skóry).

Niestety częstotliwość z jaką nasze ciało musi sobie radzić z tą sytuacją jest wysoka. Główną przyczyną powstawania wolnych rodników są czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV i zanieczyszczenie środowiska, ale również palenie papierosów, niewłaściwa dieta, długotrwały stres czy przemęczenie fizyczne. W takich warunkach wolne rodniki namnażają się w szaleńczym tempie, a organizm nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Wówczas niezbędne okazuje się dostarczanie antyoksydantów z zewnątrz.

Najlepsze antyoksydanty

Na rynek wprowadzono wiele specyfików, które mają za zadanie chronić przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Posiadają one właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że w swoim składzie mają przynajmniej jeden z przeciwutleniaczy. Do najsilniej działających zalicza się:

  • kwercetynę
  • OPC, czyli wyciąg z pestek winogron
  • flawonoidy ze skórki jabłka
  • kwas alfa-liponowy (LA)
  • karoteny
  • białka enzymatyczne, np. ekstrakt z korzenia piwonii lub z tarczycy bajkalskiej

Do skutecznych antyoksydantów zalicza również witaminę C, E i A, koenzym Q10 oraz kwas ferulowy.

Co i jak warto stosować?

Przeciwutleniacze najlepiej stosować w czasie porannych czynności pielęgnacyjnych, by przygotować skórę do zatknięcia ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Specyfik należy nanieść na oczyszczoną skórę przed nałożeniem makijażu i filtra przeciwsłonecznego. Najlepiej sięgnąć po ten w formie serum, ampułek lub mgiełki. Wykazują większą skuteczność od kremów. Należy zwrócić uwagę na skład, by przekonać się, który przeciwutleniacz został w nim zawarty. Idealnie, jeśli znajdą się tam przynajmniej dwa antyoksydanty, np. witamina C z kwas liponowy. Takie połączenie dostępne jest w kosmeceutyku L.AA.25% KWAS ASKORBINOWY + KWAS LIPONOWY marki Be Ceuticals Polska, którego stosowanie pomaga nie tylko w zwalczaniu wolnych rodników, ale też chroni błony lipidowe komórek skóry. Dodatkowo witamina C i E skutecznie regeneruje i przedłuża efekt działania.

Antyoksydacja ważna jest z kilku powodów. W temacie kosmetologii zwraca się uwagę na jej przeciwdziałanie starzeniu się skóry, jednak należy wiedzieć, że wykazuje ona również działanie przeciwnowotworowe oraz ochronne na serce. Jednym słowem zapewnia zdrowie i piękno.

Zobacz podobne posty
Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Blog
infuzja tlenowa
11 stycznia, 2024
Infuzja tlenowa na piękną cerę

Infuzja tlenowa to skuteczny zabieg pozwalający odzyskać jędrną, elastyczną skórę oraz poprawić owal twarzy. Polega on…

Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds