Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 23 października, 2023
Usuwanie blizn

Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też powodem kompleksów, zmniejszonej pewności siebie i gorszego samopoczucia. Na szczęście w dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają ich niwelowanie. Klasyczne metody takie jak zabiegi plastyczne są niestety bolesne i inwazyjne, ale z pomocą przychodzi technologia laserowej redukcji blizn, która jest całkowicie nieinwazyjna i pozwala osiągnąć spektakularne efekty. Na czym polega zabieg laserowego usuwania blizn? Czy każdy może z niego skorzystać? Wyjaśniamy.

Podział i rodzaje blizn

Podział blizn ze względu na sposób powstania:

  • Blizny potrądzikowe, nazywane też zanikowymi to problem wielu osób. Ich rozmiar zależy od stopnia zaawansowania trądziku. Bardzo często występują u osób, które nigdy go nie leczyły lub próbowały pozbyć się go w niewłaściwy sposób. Redukcja blizn potrądzikowych polega na likwidacji zagłębień i wyrównaniu kolorytu skóry. Laser frakcyjny jest jedyną skuteczną i bezpieczną metodą niwelowania tak głębokich blizn.
  • Blizny pourazowe, powstałe po wypadkach, skaleczeniach i oparzeniach. Często są to blizny przerostowe, twarde i wyraźnie uwidocznione ponad powierzchnię skóry. Jeśli od urazu minęło mało czasu mogą być bolesne i swędzące. Leczenie laserem frakcyjnym pozwala na spłycenie i uelastycznienie tkanek.
  • Blizny pooperacyjne powstałe na skutek zabiegów chirurgicznych. Są to na przykład blizny po cesarskim cięciu czy po zabiegach ortopedycznych. W większości przypadków są one innego koloru niż odcień zdrowej skóry, dlatego są mocno widoczne.

Podział ze względu na czas powstania:

  • Blizny niedojrzałe, będące następstwem świeżo zagojonej rany. Często mają czerwony odcień i lekko wystają ponad powierzchnię skóry. Wraz z upływem czasu zaczynają się spłaszczać i upodabniać barwą do otaczającej je skóry. Pełny proces gojenia blizn trwa około dwa lata.
  • Blizny dojrzałe, jeśli zagoiły się prawidłowo są spłaszczone, a ich barwa jest nieco jaśniejsza niż odcień otaczającej je skóry. Są więc dużo mniej widoczne niż świeże blizny, jednak cały czas stanowią defekt, który można zniwelować za pomocą zabiegu laserem frakcyjnym.

Na czym polega zabieg laserem frakcyjnym?

Laser frakcyjny działa punktowo, nie uszkadza całej skóry, ale tylko wybrane fragmenty. Miejscowo podgrzewa tkanki, tworząc w ten sposób mikrouszkodzenia i stymulując skórę do odbudowy. Obszary, na które działa laser frakcyjny zawierają punkty nagrzane, czyli uszkadzane i nienagrzane, czyli zdrowe tkanki, które stymulują proces regeneracji. Zwiększona produkcja kolagenu sprawia, że wypalone laserem ubytki zaczynają się goić, a blizna zostaje zastąpiona zagojonymi tkankami. Skóra w miejscu zabiegu staje się bardziej elastyczna, nawilżona i napięta. Co ważne, blizny zostają usunięte bezpowrotnie, a zabiegu nie trzeba już powtarzać.

Czy laserowe usuwanie blizn jest bolesne?
Czy każdy może skorzystać z zabiegu?

Ból podczas zabiegu usuwania blizn laserem frakcyjnym nie jest na tyle duży, aby stosować znieczulenie miejscowe. Pacjent może odczuwać tylko delikatny dyskomfort, spowodowany uczuciem delikatnego ukłucia. Zabieg jednak nie wiąże się z ryzykiem powikłań, a pacjenci niemal od razu mogą wrócić do wykonywania codziennych czynności. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserem frakcyjnym. Wśród nich należy wymienić stany zapalne skóry, ciążę, cukrzycę, fotodermozę, zaburzenia krzepnięcia czy choroby nowotworowe.

Więcej informacji o laserach frakcyjnych przeczytasz na stronie: https://beautygroup.com.pl/urzadzenia/lasery-frakcyjne/.

Zobacz podobne posty
Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Blog
infuzja tlenowa
11 stycznia, 2024
Infuzja tlenowa na piękną cerę

Infuzja tlenowa to skuteczny zabieg pozwalający odzyskać jędrną, elastyczną skórę oraz poprawić owal twarzy. Polega on…

Blog
zabieg hifu
12 września, 2023
Na czym polega zabieg HIFU i kiedy warto go wykonać?

Rozwój technologii sprawia, że medycyna estetyczna rozwija się dziś w bardzo szybkim tempie. Dzięki temu możemy…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds