Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 12 września, 2023
zabieg hifu

Na czym polega zabieg HIFU i kiedy warto go wykonać?

Rozwój technologii sprawia, że medycyna estetyczna rozwija się dziś w bardzo szybkim tempie. Dzięki temu możemy korzystać z możliwości, które pomagają poprawić wygląd i stan skóry bez użycia skalpela. Jednym z zabiegów, który działa na wiele problemów skórnych jest HIFU. Na czym polega zabieg? Jakie rezultaty pozwala osiągnąć? Kto może z niego skorzystać? Odpowiadamy.

Czym jest HIFU?

Skrót HIFU pochodzi od angielskiego zwrotu intensity focused ultrasound, czyli skupiona wiązka fal dźwiękowych o dużym natężeniu. HIFU jest więc falą akustyczną o wysokiej częstotliwości, która dociera w różne głębokości tkanek. Zabieg wykonuje się na skórze twarzy i szyi w celu wygładzenia oraz poprawienia napięcia skóry, spłycenia zmarszczek oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu dochodzi do procesu termicznego i mechanicznego. Temperatura wzrasta do poziomu 60-70 stopni Celsjusza i wywołuje koagulację tkanki, a poprzez wzrost ciśnienia, który pojawia się na skutek wytwarzania pęcherzyków gazu wewnątrz komórki, jej struktura ulega zniszczeniu. Efekty zabiegu są widoczne po około 2-3 miesiącach od jego wykonania, czyli po wytworzeniu się nowego kolagenu i regeneracji skóry. Efekt utrzymuje się przez około 24 miesiące. W medycynie estetycznej HIFU jest znany stosunkowo od niedawna, jednak od wielu lat z powodzeniem wykorzystuje się go do leczenia nowotworów. Wiązka światła przenika do guza bez uszkadzania innych tkanek i prowadzi do ich obumarcia.

Jak wygląda zabieg HIFU?

Zabieg HIFU wykonuje się za pomocą urządzenia HIFU. Rozpoczyna się go od nałożenia żelu, który umożliwia falom dźwiękowym wnikanie w głąb skóry. Później do ciała przykłada się głowicę emitującą ultradźwięki. Wiązka powoduje ruch i tarcie komórek, które generują ciepło, przez co temperatura wzrasta do około 70 stopni Celsjusza. Dochodzi do lekkich poparzeń, a uszkodzone w ten sposób tkanki rozpoczynają proces regeneracji. Dodatkowo, wewnątrz komórek powstają pęcherzyki gazu, które powodują nagły wzrost ciśnienia i niszczą strukturę komórek. Dużą zaletą zabiegu z użyciem HIFU jest to, że oddziałuje on na powierzchniowy system mięśniowo-powięzowy, a precyzyjnie ustawiona głębokość penetracji sprawia, że wierzchnie warstwy skóry pozostają nienaruszone. Dlatego metoda nie jest inwazyjna i jest świetną alternatywą dla osób, które chcą unikać zabiegów chirurgicznych.

Kiedy warto wykonać zabieg HIFU?

Wskazania do wykonania zabiegu HIFU to m.in. pierwsze oznaki starzenia się skóry, wiotczejąca skóra szyi, podbródka, ramion czy wnętrza ud, a także pośladków kolan i brzucha. HIFU przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej zagęszczona i napięta. Sprzyja także redukcji zmarszczek, cellulitu, poprawie owalu twarzy oraz niwelowaniu blizn i rozstępów. Znacząca poprawa widoczna jest już po pierwszym zabiegu, jednak na pełne efekty trzeba poczekać do 3 miesięcy, ponieważ tyle trwa proces regeneracji. Głównym celem HIFU jest długotrwała redukcja tkanki tłuszczowej i modelowanie sylwetki, dlatego zabieg zalecany jest w szczególności kobietom po porodzie albo osobom po dużej utracie masy ciała, ponieważ wtedy skóra jest bardzo zwiotczała. Sprawdzi się także u osób, które chcą zlikwidować blizny, rozstępy czy przebarwienia.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu HIFU

Mimo wielu pozytywnych aspektów HIFU, jak każdy zabieg również on ma przeciwskazania do wykonania. Są to różnego choroby skóry, serca, cukrzyca, padaczka czy przewlekłe choroby neurologiczne. Nie powinny wykonywać go także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Natomiast po wykonaniu HIFU powinno się unikać wysiłku fizycznego, peelingów czy zażywania niektórych leków przeciwbólowych.

Więcej informacji o urządzeniu HIFU znajdziesz na stronie: https://beautygroup.com.pl/urzadzenie/hifu-v-max/

Zobacz podobne posty
Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Blog
terapia wodorem
8 sierpnia, 2023
Na czym polega terapia wodorem? Kto powinien z niej skorzystać?

Leczenie wodorem w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne i choć w Polsce dopiero zyskuje…

Blog
6 czerwca, 2023
Codzienna pielęgnacja twarzy – krok po kroku

Nasza skóra jest nieustannie narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak: promieniowanie UV, stres czy…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds