Proces starzenia się skóry jest nieuniknionym zjawiskiem, które dotyka każdego, kto przekroczy określoną barierę wieku. Jednak u różnych osób granica ta może być inna. U jednych oznaki starzenia w postaci wiotczenia skóry, zmarszczek czy przebarwień będzie widać dużo później niż u innych. Wszystko zależy od czynników genetycznych, trybu życia, ekspozycji na słońce, diety i innych aspektów, które przyspieszają starzenie. Dlaczego skóra się starzeje? Co na to wpływa i w jaki sposób opóźnić ten proces? Odpowiadamy.
Starzenie się organizmu to naturalny biologiczny proces. Można nazwać go zespołem postępujących w czasie zmian, które prowadzą do zmniejszenia aktywności komórek oraz ograniczonej możliwości ich regeneracji. Skóra zaczyna starzec się już w wieku 25-30 lat. Jej cieńsza warstwa staje się bardziej sucha i mniej elastyczna, można zauważyć pogorszenie jej struktury oraz koloru, a także pojawienie się pierwszych zmarszczek. Najszybciej starzeje się twarz. Ma na to wpływ kilka powodów – mimika, siła grawitacji oraz ciągła ekspozycja na czynniki zewnętrzne, takie jak słońce czy niskie temperatury. Badania nad starzeniem się skóry trwają od wielu lat, dlatego dziś znamy już czynniki, które w największy sposób oddziałują na pogorszenie jej stanu i wiemy w jaki sposób można im zapobiec.
Zmiany strukturalne, które zachodzą w skórze prowadzą do powstania szeregu zmian wpływających na jej stan i wygląd. Atrofia, czyli ścieńczenie i zanik skóry, wysuszenie, pojawienie się zmarszczek i przebarwień, wapnienie włókien elastynowych, a przez to zmniejszenie elastyczności, mniejsza ilość kwasu hialuronowego czy zmiana ilości i kształtu fibroblastów. Wszystko to prowadzi do powstania widocznych oznak starzenia.
U niektórych osób skóra starzeje się szybciej niż u innych, ma na to wpływ wiele czynników. Wśród nich należy wymienić skłonności genetyczne, nieprawidłowe żywienie, czyli przetworzoną, prozapalną dietę, palenie tytoniu oraz picie nadmiernej ilości alkoholu. Nie bez znaczenia jest także brak aktywności fizycznej, chroniczny stres czy zła jakość snu. Na starzenie się skóry wpływa także nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, które ma ogromny wpływ na stan i wygląd skóry.
Mimo że na predyspozycje genetyczne nie mamy wpływu, to inne czynniki możemy zmienić tak, aby cieszyć się młodą skórą przez długi czas. Warto wdrożyć do swojego życia zdrową i zbilansowaną dietę bogatą w zdrowe tłuszcze i antyoksydanty oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie. Istotna jest również odpowiednia ilość snu, a także redukcja stresu, co można uzyskać poprzez włączenie do swojego trybu aktywności fizycznej, jogi czy medytacji. Na starzenie się skóry bardzo duży wpływ mają używki i alkohol, które zwiększają ilość wolnych rodników, dlatego dbając o wygląd skóry nie należy przesadzać z ich ilością. Warto pamiętać także o właściwej pielęgnacji w postaci demakijażu i oczyszczania twarzy codziennie rano i wieczorem oraz o stosowaniu kremu z filtrem SPF50, który będzie stanowił barierę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV.
Innym sposobem na opóźnienie procesów starzenia się skóry jest skorzystanie z możliwości jakie obecnie daje medycyna estetyczna. Jednym z popularnych zabiegów jest HIFU, czyli Intensity Focused Ultrasound, zogniskowana fala ultradźwiękowa o wysokiej częstotliwości wykorzystywana do liftingu i modelowania ciała. Urządzenie V Max HIFU poprzez działanie termiczne stymuluje organizm do tworzenia nowych włókien kolagenowych, a także do regeneracji zwiotczałych tkanek. W efekcie zabieg pozwala uzyskać ujędrnioną i zagęszczoną skórę, poprawić owal twarzy czy wygładzić zmarszczki. Zabieg HIFU można wykonać widząc już pierwsze oznaki starzenia się skóry. Nie wymaga on specjalnych przygotowań ani długiej rekonwalescencji.
Starzenie się skóry to naturalny proces, który z czasem dotyka każdego z nas. Jednak dzięki nowoczesnym…
Wyposażenie gabinetu kosmetologicznego to kluczowy element sukcesu w branży beauty. Odpowiednie urządzenia, meble i sprzęt nie…
Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…
Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.
This will close in 0 seconds