Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 12 sierpnia, 2022
fototerapia

Fototerapia – na czym polega terapia światłem? Wskazania i przeciwskazania

Fototerapia to metoda lecznicza znana już od bardzo dawna, jednak dopiero współczesne technologie i profesjonalne urządzenia sprawiły, że stała się ona przełomem w leczeniu wielu chorób skóry oraz niwelowaniu efektów starzenia. Wyjaśniamy na czym polega fototerapia, komu jest zalecana i jakie są przeciwskazania do jej wykonania.

Terapia światłem – na czym polega?

Urządzenia do fototerapii emitują impulsy światła o odpowiedniej mocy, które przenikają w głąb skóry, nie uszkadzając jej powierzchni. Światło może być emitowane w sześciu kolorach, a każdy z nich pełni inną funkcję. Podczerwień powoduje podgrzanie głębokich warstw skóry, przez co poprawie ulega krążenie i przyspiesza komórkowa przemiana materii. Jest skuteczne w gojeniu blizn, stanów zapalnych i usuwania toksycznych związków z organizmu. Światło czerwone przyspiesza regenerację i stymuluje komórki do produkcji koleganu oraz elastyny. Działa więc przeciwstarzeniowo, powodując redukcję zmarszczek i ujędrnienie skóry. Światło żółte ma działanie łagodzące, wpływa na usuwanie przebarwień i wyrównanie kolorytu. Pomarańczowe wiązki światła łagodzą podrażnienia oraz stany zapalne. Światło fioletowe pobudza i wzmacnia układ odpornościowy, łagodząc tym samym stany zapalne. Światło niebieskie ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i jest skutecznie w leczeniu trądziku, leczeniu oparzeń czy leczeniu opryszczki i łuszczycy. Rodzaj i natężenie światła należy więc dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta, wybierając jeden lub więcej rodzajów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, a po jego wykonaniu można natychmiast wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Kto powinien skorzystać z fototerapii?

Zabieg fototerapii sprawdzi się u osób, które chcą poprawić wygląd swojej skóry, odmłodzić ją, zredukować blizny, cellulit, rozstępy czy zmiany naczyniowe. Terapia światłem jest też skutecznia w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego, opryszczki i łuszczycy. Sprawdzi się także w leczeniu schorzeń układu kostno-stawowego i mięśniowego oraz jako wspomaganie terapii łysienia. Przeciwskazaniem do terapii światłem LED są zaś ciąża, padaczka oraz przyjmowanie leków, które zwiększają wrażliwość na światło, w tym antybiotyków, środków antydepresyjnych, przeciwpadaczkowych, przeciwgrzybiczych i moczopędnych. Dlatego osoba, która przyjmuje leki przed wykonaniem zabiegu powinna skonsultować taką decyzję z lekarzem. Terapia światłem nie jest odpowiednia również dla osób z chorobami oczu, szczególnie z zaburzeniami w okolicy siatkówki czy z jaskrą.

Zobacz podobne posty
Blog Wszystkie
starzenie się skóry
17 lipca, 2024
Jak skutecznie opóźnić starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to naturalny proces, który z czasem dotyka każdego z nas. Jednak dzięki nowoczesnym…

Blog Wszystkie
gabinet kosmetologiczny
14 maja, 2024
Jak wyposażyć nowoczesny gabinet kosmetologiczny? Kompletny przewodnik

Wyposażenie gabinetu kosmetologicznego to kluczowy element sukcesu w branży beauty. Odpowiednie urządzenia, meble i sprzęt nie…

Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds