Retinol – składnik wielu kosmetyków, przebadany pod każdym możliwym kątem, wykorzystywany jest w leczeniu wielu dolegliwości skórnych. Dostępny w tabletkach, kroplach do oczu, kremach i maściach. Nas interesuje jak wykorzystać jego właściwości do poprawy kondycji skóry.
Działanie
Retinol od lat jest stosowany w leczeniu i pielęgnacji skóry. Wiele osób kojarzy go głównie z odmładzaniem i walką ze zmarszczkami, choć jego rzeczywiste działanie jest znacznie szersze. Daje bardzo dobre efekty w leczeniu łuszczycy, trądziku czy rybiej łuski. Ponadto retinol to doskonały antyoksydant, który zapewnia skórze elastyczność i promienny wygląd. Zmniejsza widoczność przebarwień, przyspiesza procesy tworzenia nowych komórek skóry, odżywia ją i poprawia jej elastyczność, redukuje ilość cząstek działających destrukcyjnie na kolagen. Przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, dzięki którym tkanka łączna i naskórek są lepiej odżywione i dotlenione. Retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, odblokowuje i zwęża pory, zmniejsza przetłuszczanie, hamuje tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków. Dlatego polecany jest do pielęgnacji cery tłustej.
Warto korzystać z właściwości retinolu połączonego z innymi dobroczynnymi składnikami. Serum CERAMIDY 1% marki Be Ceuticals to kompozycja retinolu z ceramidami, które w duecie idealnie nadają się do odbudowy uszkodzonej skóry po zabiegach medycyny estetycznej.
Kiedy zaczynamy stosować preparaty z retinolem, skóra reaguje swoją wierzchnią warstwą, czyli naskórkiem, który już po kilku tygodniach wygląda młodziej. Retinol działa na niego lekko złuszczająco i normalizująco, co skutkuje redukcją uszkodzeń i zrogowaceń. Głębsze warstwy skóry odczuwają jego działanie po dłuższym czasie. Zwiększa się wówczas produkcja kolagenu i elastyny, wzrasta liczba fibroblastów, poprawia się również budowa i funkcjonowanie żywej warstwy skóry, która umożliwia łączność między naskórkiem i skórą właściwą. Skutkiem kilkumiesięcznego stosowania jest jędrniejsza i „gęściejsza”, bardziej elastyczna skóra, z której zniknęły drobne zmarszczki, a głębokie i mimiczne uległy wyraźnemu spłyceniu.
Stosowanie
Retinol pomaga rozwiązać różne problemy skóry, pod warunkiem, że jest poprawnie stosowany. Podstawowa sprawa to stężenie czystego retinolu w kosmetyku, które nie może być zbyt wysokie. Maksymalne dopuszczalne stężenie wynosi 1%. Taki preparat zaleca się stosować na noc, z uwagi na fakt, że retinol jest substancją fototoksyczną i w kontakcie ze słońcem może dojść do podrażnienia skóry i pojawienia się przebarwień. W ciągu dnia pielęgnacja skóry powinna być uzupełniona ochroną przeciwsłoneczna, przynajmniej SPF 30.
Zdarza się, że retinol powoduje przejściowe przesuszenie naskórka, dlatego warto stosować go jednocześnie z łagodnymi kosmetykami o działaniu nawilżającym. To tylko chwilowy problem, ponieważ po dłuższym stosowaniu retinol poprawia nawilżenie skóry poprzez stymulację produkcji kwasu hialuronowego.
W oczekiwaniu na efekty
Efekty pielęgnacji skóry to coś, na co każdy czeka z niecierpliwością. Większość z nas chce natychmiastowych efektów, które będą widoczne gołym okiem. Kuracja z retinolem wymaga cierpliwości, jednak warto czekać, bo rezultaty są naprawdę rewelacyjne. Aby je zauważyć potrzeba przynajmniej kilku tygodni. Wówczas widoczny jest wpływ retinolu na naskórek. Kolejne tygodnie i miesiące przynoszą efekty działania na głębsze warstwy skóry.
Dla osiągnięcia zadowalających, a przede wszystkim trwałych efektów, kosmetyków z retinolem należy używać przez dłuższy czas. Z kolei po zakończeniu kuracji warto dostarczać skórze tzw. dawki przypominające. Przerwanie tego procesu to ryzyko, że korzystne skutki terapii przepadną w przeciągu pół roku.
Starzenie się skóry to naturalny proces, który z czasem dotyka każdego z nas. Jednak dzięki nowoczesnym…
Wyposażenie gabinetu kosmetologicznego to kluczowy element sukcesu w branży beauty. Odpowiednie urządzenia, meble i sprzęt nie…
Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…
Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.
This will close in 0 seconds