Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 10 kwietnia, 2021
CryoT-shock

CryoT-shock, czyli moc szoku termicznego

 Innowacyjnym rozwiązaniem jest połączenie w jednej procedurze zabiegowej efektów biologicznych zarówno ciepła jak i zimna, czyli wywołanie szoku termicznego skóry. Zjawisko szoku termicznego wykorzystano w zaawansowanym technologicznie urządzeniu Cryo T-SHOCK. Połączenie wysokich i niskich temperatur zapewnia synergię działań oraz większą skuteczność zabiegową. Efekty takiej terapii jeszcze intensywniej stymulują procesy przemiany materii, lepszego odżywiania tkankowego oraz mikrocyrkulacji krwi i limfy. Urządzenie to wykazuje szerokie spektrum działania na różne defekty estetyczne (program Aesthetic) i problemy zdrowotne (program Physiotherapy). Pierwszy z programów na okolicę twarzy ma opcję, m.in. anti-aging, liftingu skóry, likwidowania podwójnego podbródka oraz łagodzenia zmian rumieniowych, zaś w przypadku ciała są to: usuwanie depozytów tłuszczowych, modelowanie ciała, stymulacja tkankowa, zmniejszanie widoczności blizn oraz rozstępów. Program Physiotherapy swoje działanie skupia na działaniu zdrowotnym, szok termiczny, zastosowany w urządzeniu, zmniejsza bolesność ścięgien, przewlekły ból urazowy, pomaga w walce z migrenami oraz bólami głowy różnego pochodzenia. Efekty biologiczne wywłane przez CryoT-shock są sumą oddziaływania w jednej procedurze zarówno ciepła jak i zimna.

Wpływ zimna na organizm

Terapia zimnem usprawnia mikrocyrkulację krwi i limfy, stymuluje tym samym proces odnowy komórkowej. Komórki są w większym stopniu dotlenione, otrzymują więcej niezbędnych składników odżywczych, co wpływa na wzrost ich potencjału regeneracyjnego. Proces chłodzenia wzmacnia włókna kolagenowe oraz elastynowe sprawiając, że skóra staje się bardziej napięta i jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu, co wpływa na efekt wygładzenia po zabiegu. Dochodzi również do wzrostu poziomu nawilżenia skóry, ponieważ niska temperatura ogranicza transepidermalną utratę wody TEWL (transepidermal water loss).

Niskie temperatury początkowo zwężają naczynia krwionośne, jednak po upływie kilkunastu- kilkudziesięciu sekund dochodzi do ich wtórnego rozszerzenia, tym samym intensywnie wzrasta ukrwienie tkankowe oraz proces usuwania toksyn zachodzi bardziej efektywnie. Efekt przeciwzapalny najprawdopodobniej wynika z wpływu niskich temperatur na ograniczenie wydzielania mediatorów stanu zapalnego. W pierwszej fazie oddziaływania niskich temperatur dochodzi do spowolnienia procesów przemiany materii, zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne organizmu, a po około 15 minutach od zakończenia zabiegu zwiększa się intensywność przepływu krwi i limfy, co przyśpiesza fizjologiczne procesy metaboliczne.

Wpływ ciepła na organizm

Wpływ ciepła na funkcjonowanie naczyń krwionośnych powoduje odwrotne w stosunku do naczyń krwionośnych skóry zachowanie się naczyń głębiej położonych narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej. Wysoka temperatura przyspiesza cyrkulację krwi i limfy, usprawnia metabolizm komórkowy i wymianę płynów tkankowych, a także wykazuje działanie przeciwzapalnie, przeciwbólowe oraz zmniejsza napięcie mięśniowe. W medycynie regeneracyjnej najważniejszymi efektami oddziaływania ciepła jest lepsze ukrwienie tkanek w miejscu zabiegowym, przyśpieszenie metabolizmu oraz pobudzenie wzrostu komórek.

Szok termiczny-kluczem skuteczności CryoT-shock

Szok termiczny to indukowany, kontrolowany stan zapalny, który pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu oraz elastyny, a wynikiem tej stymulacji jest poprawa elastyczności, sprężystości i jędrności skóry. Zarówno wysokie, jak i niskie temperatury usprawniają metabolizm tkankowy, wykazują potencjał przeciwutleniający i przeciwzapalny oraz indukują lipolizę. Dlatego połączenie obu bodźców termicznych w urządzeniu CryoT-shock zapewnia synergistyczne działanie i zwiększoną skuteczność zabiegową, zwłaszcza w zakresie bezinwazyjnego liftingu twarzy i usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Z fizjologicznego punktu widzenia szok termiczny jest silnie skorelowany z białkami szoku cieplnego HSP (heat shock proteins), które są syntetyzowane intensywniej pod wpływem  ciepła. Białka te działają cytoprotekcyjne oraz wpływają na prawidłowe funkcjonowanie komórek. Odpowiedź fizjologiczna na oddziaływanie ciepła oraz zimna związana jest silnie z termoreceptorami. W organizmie człowieka liczba receptorów zimna (ciałka Krausego) jest od 3 do 10 razy większa od liczby receptorów wrażliwych na ciepło (ciałka Raffiniego). Termoreceptory reagujące na zimno uruchamiane są gdy temperatura powłok ciała spada poniżej 25 stopni Celcsjusza, a receptory reagujące na ciepło aktywowane są gdy temperatura osiąga powyżej 35 stopni. Pobudzenie tych receptorów związane jest z indukowaniem obiegu jonów przez kanały jonowe. Wyróżniamy dwa kanały jonowe reagujące na zimno – TRPM8, TRPA1 oraz cztery kanały jonowe reagujące na ciepło – TRPV1, TRPV2, TRPV3 i TRPV4. Reakcja termoreceptorów na bodziec termiczny warunkuje odpowiedź fizjologiczną organizmu, a ich pobudzenie indukuje kaskadę reakcji biologiczno-chemicznych, których skutkiem jest, np. wzmożona produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Kriolipoliza- usuwanie depozytów tkanki tłuszczowej

Kriolipoliza to bezinwazyjna, bezpieczna oraz nie wymagająca rekonwalescencji metoda wykorzystywana do redukcji lokalnie zgromadzonej tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem niskich temperatur. Badania naukowe wykazały, że adipocyty (komórki tłuszczowe) wykazują wrażliwość na niskie temperatury oraz że ulegają one apoptozie w temperaturze 0°C. Zimno powoduje pękniecie błony komórkowej adipocytów, a zawartość komórki, czyli tróglicerydy ulegają procesowi krystalizacji, co skutkuje ich rozpadem. W wyniku procesu lipolizy z adipocytów uwalniane są trójglicerydy, które ulegają hydrolizie do wolnych kwasów tłuszczowych oraz glicerolu, a następnie są usuwane z organizmu poprzez naturalne procesy metaboliczne, które trwają od 2 do 4 miesięcy. Podczas tego procesu, przeciętny rozmiar adipocyta ulega zmniejszeniu oraz dochodzi do poszerzenia przegród włóknistych tkanki tłuszczowej. Inne tkanki otaczające ogniska adipocytów – jak skóra, nerwy oraz naczynia krwionośne i limfatyczne, nie ulegają destrukcji, ponieważ nie wykazują wrażliwości na niskie temperatury. Badania histologiczne wykazały, że apoptoza komórek tłuszczowych indukuje stan zapalny, który zaczyna się 2-3 dnia po zabiegu kriolipolizy i nasila się do 30 dnia po zabiegu. Na początku dochodzi do nacieku neutrofili, w późniejszej fazie procesu zapalnego dochodzi do nagromadzenia się makrofagów, które wykazują właściwości żerne wobec adipocytów. Po 30 dniach stan zapalny ulega wyciszeniu, a po 90 dniach nie obserwuje się już żadnego naciekania tkanek przez komórki żerne

Lifting skóry

Zimno wykazuje pozytywny wpływ na skórę poprzez poprawę krążenia obwodowego, zmniejszenie obrzęków oraz silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antyoksydacyjne. Terapia zimnem usprawnia cyrkulację krwi i limf, żwiększa się dotlenienie tkanek w miejscu zabiegowym. Ciepło zwiększa tempo przepływu krwi, przyspiesza metabolizm komórkowy, stymuluje wymianę płynów tkankowych oraz wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Ogrzanie tkanek stymuluje przyspieszony metabolizm fibroblastów. Wysoka temperatura silnie przegrzewa włókna kolagenowe, dochodzi do rozrywania niektórych wiązań krzyżowych, ulegają one skurczeniu oraz napięciu i jest to efekt natychmiastowy, widoczny od razu po zakończeniu zabiegu. Efekt odległy i długotrwały związany jest z silną stymulacją fibroblastów do syntezy nowych włókien kolagenowych, elastynowych i kwasu hialuronowego. Efekt napięcia, wygładzenia widoczny jest od razu po zabiegu, ale narasta on przez okres około 3 miesięcy.

Terapia cellulitu

Badania histologiczne wykazują, że w skórze objętej cellulitem występuje zwiększona ilość glikozaminoglikanów, nadmierną aktywność fibroblastów, niedobór kolagenu i elastyny, a także zmiany w obrębie ścianki naczyń włosowatych oraz upośledzona cyrkulacja krwi. Uniemożliwia to prawidłowy transport komórkowy i proces odżywiania, a skutkuje to nagromadzeniem się włókien kolagenowych w tkance podskórnej. W efekcie powstają nieregularne zgrubienia. Obecnie najczęściej wspomina się o zaburzeniach mikrocyrkulacji jako głównej przyczynie powstawania cellulitu. CryoT-shock, wykorzystujący szok termiczny, usprawnia przepływ krwi i limfy oraz odżywianie komórkowe, działając na genezę cellulitu. Oczywiście, jak w każdej terapii, kluczowa jest właściwa diagnostyka, a w przypadku cellulitu – określenie typu. Każdy z rodzajów (tłuszczowy, włóknisty, wodny) wymaga innych parametrów urządzenia CryoT-shock.

Dzięki terapiom, opartym na wykorzystaniu niskich i wysokich temperatur, można osiągnąć znakomite efekty terapeutyczne, zarówno na polu estetycznym, jak i w szeroko pojętej medycynie. Idealnym dowodem na to jest urządzenie CryoT-shock. Łącząc w sobie te dwa przeciwstawne zjawiska, jesteśmy w stanie osiągnąć jeszcze bardziej spektakularne efekty w krótkim czasie. Takie połączenie bodźców termicznych indukuje silny szok termiczny, który wykazuje szereg skutków fizjologicznych, takich jak: przyśpieszenie metabolizmu komórkowego, poprawa mikrocyrkulacji krwi i limfy oraz stymulowanie syntezy białek podporowych (kolagen, elastyna, laminina).

Zobacz podobne posty
Blog Wszystkie
starzenie się skóry
17 lipca, 2024
Jak skutecznie opóźnić starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to naturalny proces, który z czasem dotyka każdego z nas. Jednak dzięki nowoczesnym…

Blog Wszystkie
gabinet kosmetologiczny
14 maja, 2024
Jak wyposażyć nowoczesny gabinet kosmetologiczny? Kompletny przewodnik

Wyposażenie gabinetu kosmetologicznego to kluczowy element sukcesu w branży beauty. Odpowiednie urządzenia, meble i sprzęt nie…

Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds