W składzie kosmetyków często możemy natknąć się na kwas askorbinowy, który jest niczym innym jak witaminą C w czystej postaci. Szerokie spektrum działania czyni z kwasu askorbinowego punkt MUST HAVE podstawowej pielęgnacji skóry. Warto znać jego właściwości.
Kwas askorbinowy lub po prostu witamina C jest ważnym dla organizmu elementem, uczestniczącym w wielu procesach biochemicznych. Rozróżniamy dwie formy kwasu, określane literami L i D, z czego cenniejsza dla nas jest forma L. Tylko ona wykazuje 100% biologicznej aktywności witaminowej, dzięki czemu może być przyswajana przez organizm i wykorzystywana przez skórę.
Witamina C została bardzo dokładnie przebadana pod kątem pielęgnacji skóry. Stwierdzono, że ma wiele korzystnych właściwości, przez co stała się jednym z najczęściej wykorzystywanych składników kosmetycznych. Ceniona jest głównie z 3 powodów:
Specyfiki z kwasem askorbinowym często przeznaczone są do pielęgnacji cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne, goją rany, uszczelniają naczynka i poprawiają stan bariery lipidowej skóry. Przez wzgląd na zdolność regulacji sebum polecane są również do cery tłustej. Witamina C idealnie służy też cerze dojrzałej, gdyż redukuje zmarszczki. Dla osób w młodym wieku polecana jest w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej, ze względu na właściwości przeciwzmarszczkowe. W ogólnym rozrachunku można śmiało stwierdzić, że kwas askorbinowy służy wszystkim, bez względu na wiek i rodzaj cery. Unikać go powinny jedynie osoby uczulone bądź nadwrażliwe na witaminę C.
Wiele badań potwierdziło zasadność stosowania witaminy C w kosmetykach. Wydawać by się mogło, że jest to niepotrzebne. O ile ktoś stosuje zróżnicowaną dietę, bogatą w owoce i warzywa, nie powinien doświadczyć niedoboru tej witaminy. Istotnie tak jest. Jednak trzeba wiedzieć, że w pierwszej kolejności organizm kierują ją do wszelkich narządów wewnętrznych, a do skóry na samym końcu. Dlatego witamina C dostarczana poprzez pożywienie i suplementy dociera tam w minimalnych ilościach. Na domiar złego, jej ilość drastycznie spada pod wpływem promieniowania UV, dymu papierosowego oraz zanieczyszczeń powietrza. Suplementacja z zewnątrz okazuje się więc niezbędna. Skutki jakich można się spodziewać po stosowaniu danego specyfiku zależą od stężenia kwasu askorbinowego i obecności innych składników. Stężenie na poziomie 15% daje rewelacyjne efekty w zakresie delikatnego rozjaśnienia skóry i walki z wolnymi rodnikami. Tak właśnie działa serum L.AA.15% marki Be Ceuticals. Jego skład wzmocniono korzeniem lukrecji, co czyni go bardzo skutecznym antyoksydantem.
Najważniejsze właściwości kwasu askorbinowego:
Starzenie się skóry to naturalny proces, który z czasem dotyka każdego z nas. Jednak dzięki nowoczesnym…
Wyposażenie gabinetu kosmetologicznego to kluczowy element sukcesu w branży beauty. Odpowiednie urządzenia, meble i sprzęt nie…
Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…
Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.
This will close in 0 seconds