Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 4 maja, 2018
przebarwienia

Przebarwienia – skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Jesienią rozpoczynamy zwykle walkę z przebarwieniami i poszukujemy cudownych środków, które pozwolą pozbyć się nieestetycznych plam w pięć minut. Choć ich zlikwidowanie jest możliwe, to wymaga długiej terapii, a nieodpowiednio traktowana skóra odpowie nam po kilku miesiącach nawrotem problemu. Wiosna to idealny czas na to, by zadbać o cerę po zimowych zabiegach wybielania i zastosować profilaktykę dla powstawania nowych przebarwień.

Aby skutecznie walczyć z przebarwieniami, trzeba uświadomić sobie, dlaczego w ogóle powstają one na naszej skórze. Za kolor naszej skóry odpowiada melanina – barwnik wywarzany przez komórki zwane melanocytami. Kiedy komórki te działają nieprawidłowo, na powierzchni pojawiają się ciemne plamy, pieprzyki, piegi lub przebarwienia. Dzieje się tak, gdy melanocytów na danym obszarze jest za dużo albo są wyjątkowo aktywne – najczęściej w wyniku stymulacji z zewnątrz. To dlatego przebarwienia są problemem dotyczącym tych części ciała, które najczęściej wystawiamy na działanie słońca. Pojawiają się na twarzy – w szczególności na nosie i czole, a także na dekolcie, ramionach oraz dłoniach.

Choć przebarwienia mogą powstać w każdym miejscu i u każdego, to są osoby, które narażone są na nie bardziej niż inne. Problem występuje częściej u kobiet i ma to związek z gospodarką hormonalną. Większe szanse na powstanie przebarwień mają na przykład kobiety w ciąży oraz stosujące antykoncepcję hormonalną. Kolejnym czynnikiem zwiększającym to ryzyko jest stosowanie kosmetyków lub leków zawierających substancje fotouczulające, czyli potęgujące wrażliwość skóry na słońce. W trakcie terapii takimi specyfikami konieczne jest stosowanie blokerów przeciwsłonecznych oraz unikanie bezpośredniej ekspozycji skóry na słońce. Warto też pamiętać, że problem przebarwień rzadziej pojawia się u osób młodych, których skóra ma ogromne zdolności regeneracyje, ale nasila się z wiekiem.

Na powstanie przebarwień narażone są także osoby aktywnie dbające o swoją skórę – korzystające z zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Po intensywnych terapiach dermatologicznych, m.in. po kuracji zmian trądzikowych, mikrodermabrazji, złuszczania peelingami chemicznymi, a także wielu innych profesjonalnych zabiegach, skóra jest wyjątkowo wrażliwa na słońce i musi być przed nim skutecznie chroniona. To dlatego w dobrych gabinetach specjalista poleca po zabiegu odpowiedni dla danej skóry krem z filtrem, który należy stosować zawsze podczas ekspozycji skóry na słońce. W ten sposób mamy szansę przedłużyć efekt wykonanego zabiegu i zagwarantować sobie gładką, jednolitą cerę.

Kiedy na skórze pojawią się już przebarwienia, należy działać. Dermatolog najlepiej oceni rodzaj i zaawansowanie zmian, a następnie dobierze właściwą metodę ich zwalczania. Wśród dostępnych metod do wyboru mamy m.in. kremy rozjaśniające, złuszczające peelingi z kwasami owocowymi, terapie na bazie witaminy C, terapie z użyciem lasera oraz całą gamę peelingów chemicznych i mechanicznych, np. mikrodermabrazję.

Tej wiosny warto pomyśleć o przebarwieniach wcześniej i nie martwić się nimi jesienią. Jak skutecznie zapobiegać ich powstawaniu? Przede wszystkim – chroniąc skórę przed słońcem. Do wyboru mamy wiele kosmetyków z dwoma rodzajami filtrów – mineralnymi i chemicznymi. Te pierwsze działają jak lustro, odbijając promienie słoneczne od powierzchni skóry, a drugie doprowadzają do reakcji chemicznej neutralizując szkodliwe działanie promieni UV. Należy pamiętać o tym by nakładać filtr przynajmniej 15 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać nakładanie go w ciągu dnia, szczególnie jeśli skóra miała kontakt z wodą, potem lub była wycierana ręcznikiem.

Wychodząc na słońce warto też zminimalizować ryzyko przebarwień. Nie poleca się stosowania antyperspirantów i perfum z alkoholem, bo w miejscu ich aplikacji mogą pojawić się białe ślady – odbarwienia od słońca.

Zobacz podobne posty
Blog Wszystkie
starzenie się skóry
17 lipca, 2024
Jak skutecznie opóźnić starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to naturalny proces, który z czasem dotyka każdego z nas. Jednak dzięki nowoczesnym…

Blog Wszystkie
gabinet kosmetologiczny
14 maja, 2024
Jak wyposażyć nowoczesny gabinet kosmetologiczny? Kompletny przewodnik

Wyposażenie gabinetu kosmetologicznego to kluczowy element sukcesu w branży beauty. Odpowiednie urządzenia, meble i sprzęt nie…

Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds