Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 12 sierpnia, 2022
fototerapia

Fototerapia – na czym polega terapia światłem? Wskazania i przeciwskazania

Fototerapia to metoda lecznicza znana już od bardzo dawna, jednak dopiero współczesne technologie i profesjonalne urządzenia sprawiły, że stała się ona przełomem w leczeniu wielu chorób skóry oraz niwelowaniu efektów starzenia. Wyjaśniamy na czym polega fototerapia, komu jest zalecana i jakie są przeciwskazania do jej wykonania.

Terapia światłem – na czym polega?

Urządzenia do fototerapii emitują impulsy światła o odpowiedniej mocy, które przenikają w głąb skóry, nie uszkadzając jej powierzchni. Światło może być emitowane w sześciu kolorach, a każdy z nich pełni inną funkcję. Podczerwień powoduje podgrzanie głębokich warstw skóry, przez co poprawie ulega krążenie i przyspiesza komórkowa przemiana materii. Jest skuteczne w gojeniu blizn, stanów zapalnych i usuwania toksycznych związków z organizmu. Światło czerwone przyspiesza regenerację i stymuluje komórki do produkcji koleganu oraz elastyny. Działa więc przeciwstarzeniowo, powodując redukcję zmarszczek i ujędrnienie skóry. Światło żółte ma działanie łagodzące, wpływa na usuwanie przebarwień i wyrównanie kolorytu. Pomarańczowe wiązki światła łagodzą podrażnienia oraz stany zapalne. Światło fioletowe pobudza i wzmacnia układ odpornościowy, łagodząc tym samym stany zapalne. Światło niebieskie ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i jest skutecznie w leczeniu trądziku, leczeniu oparzeń czy leczeniu opryszczki i łuszczycy. Rodzaj i natężenie światła należy więc dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta, wybierając jeden lub więcej rodzajów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, a po jego wykonaniu można natychmiast wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Kto powinien skorzystać z fototerapii?

Zabieg fototerapii sprawdzi się u osób, które chcą poprawić wygląd swojej skóry, odmłodzić ją, zredukować blizny, cellulit, rozstępy czy zmiany naczyniowe. Terapia światłem jest też skutecznia w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego, opryszczki i łuszczycy. Sprawdzi się także w leczeniu schorzeń układu kostno-stawowego i mięśniowego oraz jako wspomaganie terapii łysienia. Przeciwskazaniem do terapii światłem LED są zaś ciąża, padaczka oraz przyjmowanie leków, które zwiększają wrażliwość na światło, w tym antybiotyków, środków antydepresyjnych, przeciwpadaczkowych, przeciwgrzybiczych i moczopędnych. Dlatego osoba, która przyjmuje leki przed wykonaniem zabiegu powinna skonsultować taką decyzję z lekarzem. Terapia światłem nie jest odpowiednia również dla osób z chorobami oczu, szczególnie z zaburzeniami w okolicy siatkówki czy z jaskrą.

Zobacz podobne posty
Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Blog
zabieg hifu
12 września, 2023
Na czym polega zabieg HIFU i kiedy warto go wykonać?

Rozwój technologii sprawia, że medycyna estetyczna rozwija się dziś w bardzo szybkim tempie. Dzięki temu możemy…

Blog
terapia wodorem
8 sierpnia, 2023
Na czym polega terapia wodorem? Kto powinien z niej skorzystać?

Leczenie wodorem w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne i choć w Polsce dopiero zyskuje…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds