Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 30 sierpnia, 2018
melanina

Jak melanina wpływa na wygląd skóry?

Wygląd skóry zależny jest od wielu czynników oraz pielęgnacji jaką stosujemy. Dbamy o jej nawilżenie i odżywienie, jednak raz na jakiś czas, zwykle na koniec lata, borykamy się z problemem szpetnych przebarwień. To efekt działania melaniny, która w znacznej mierze decyduje o tym jak skóra się prezentuje.

Z definicji

Melanina określana jest jako grupa pigmentów odpowiadających za pigmentację organizmów, czyli koloryt. U ludzi występuje głównie w skórze, we włosach oraz w tęczówce oka. Melaniny zawarte w skórze chronią jej głębsze warstwy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, pochodzących z promieniowania słonecznego. Pod wpływem tych promieni ilość melaniny się zwiększa, a to skutkuje przejściową zmianą zabarwienia skóry, zwaną powszechnie opalenizną.

Jak wpływa na wygląd?

Zdolność zmiany koloru tkanki w jakim się znajduje czyni melaninę tak wyjątkową. To właśnie ona decyduje o kolorze oczu, włosów i skóry. Powiedzieć jednak, że kolor zależy od melaniny to duże uproszczenie. Tak naprawdę dzieli się ona na kilka typów, z których każdy ma inną charakterystykę. Przykładowo feomelanina dominuje u osób o jasnej karnacji, zaś eumelanina występuje w większej ilości u osób o ciemnej karnacji.

Melanina bywa jednak powodem problemów z kolorytem skóry. W skrajnych przypadkach, kiedy dochodzi do zaburzeń w biosyntezie melaniny, może dojść do jej niedoboru, tzw. bielactwa. Skóra traci wówczas swoją naturalną barwę, a miejscami jest wręcz przezroczysta i widać przez nią naczynka krwionośne. Przeciwnym problemem jest melanizm, czyli brunatne lub czarne zabarwienie skóry wynikające ze zwiększonej zawartości melaniny. O wiele częściej mamy jednak do czynienia ze zwykłymi przebarwieniami, powstałymi na skutek opalania, które po dłuższym czasie same znikają. Tymczasem problemy związane z obecnością melaniny mogą okazać się dużo poważniejsze.

W czym problem?

Powszechnie wiadomo, że opalanie bez zabezpieczenia w postaci kremu z filtrem UV niesie ze sobą wiele negatywnych skutków, zarówno estetycznych jak i zdrowotnych. Choć melaninę kojarzy się z naturalną tarczą, która chroni przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem, to jednak okazuje się, że nie gra ona wyłącznie roli pozytywnego bohatera.

Badania przeprowadzone przez zespół prof. Douglasa E. Brasha z Yale University wykazały, że wystawiona na promieniowanie melanina nie tylko chroni nasz organizm. Wyniki ich badań wskazują, że ultrafiolet uaktywnia dwa enzymy, które wzbudzają elektron w cząsteczce melaniny. Wytworzona podczas tego procesu energia jest przekazywana do DNA melanocytów (komórek wytwarzających melaninę), powodując uszkodzenia identyczne z wywołanymi przez sam ultrafiolet. Światło ultrafioletowe, zarówno to słoneczne jak i emitowane przez łóżko do opalania, może uszkadzać DNA melanocytów. Takie uszkodzenia są główną przyczyną raka skóry, jednego z najczęściej występujących nowotworów. Okazuje się więc, że melanina ma zarówno działanie ochronne jak i rakotwórcze. To doskonały powód, by zacząć kontrolować jej poziom w skórze.

Jak sobie z nią radzić?

Efekty działania melaniny można podzielić na dwie kategorie: estetyczne, będące efektem opalania i zdrowotne. W przypadku tych pierwszych, wszystko zależy od  tego jak duże przebarwienia powstały na skórze. Wyjątkowo szpecące zmiany można usunąć w gabinecie kosmetycznym, choćby za pomocą peelingu, dermabrazji czy mikrodermabrazji.

Jeśli jednak chodzi o zdrowie, to standardowo lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym przypadku wyjątkowo pomocne są dwa kosmeceutyki Be Ceuticals z serii BE WHITE: BE WHITE 2% emulsja wybielająca na dzień i BE WHITE 4% esencja wybielająca na noc. Ich składniki skutecznie blokują przenoszenie melaniny do melanocytów, co niweluje ryzyko powstania zmian nowotworowych. Ponadto usuwają melaniną skumulowaną w warstwie rogowej naskórka poprzez jego złuszczenie oraz blokują nadprodukcję melaniny. W efekcie jej ilość w skórze zachowuje się na właściwym poziomie, a sama melanina prawidłowo spełnia swoją funkcję. Do pełni zdrowia skóry wystarczy już tylko skutecznego kremu z filtrem UV.

Zobacz podobne posty
Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Blog
zabieg hifu
12 września, 2023
Na czym polega zabieg HIFU i kiedy warto go wykonać?

Rozwój technologii sprawia, że medycyna estetyczna rozwija się dziś w bardzo szybkim tempie. Dzięki temu możemy…

Blog
terapia wodorem
8 sierpnia, 2023
Na czym polega terapia wodorem? Kto powinien z niej skorzystać?

Leczenie wodorem w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne i choć w Polsce dopiero zyskuje…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds