Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 6 marca, 2019
sucha skóra

Jak pomóc suchej skórze?

Jak pomóc suchej skórze?

Skóra sucha jest wyjątkowo delikatna, dlatego jej pielęgnacja wymaga nieco więcej uwagi i ostrożności. Nieodpowiednie zabiegi lub kosmetyki mogą jej zaszkodzić, co sprawia, że kobiety o cerze suchej często ograniczają pielęgnację skóry do kremu nawilżającego. Tymczasem potrzebuje ona czegoś więcej.

Skóra sucha, czyli jaka?

Skóra sucha to taka, która wytwarza mniej sebum niż potrzebuje. Zbyt mała jego ilość sprawia, że w skórze brakuje lipidów. Można je porównać do cegiełek budujących warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi i utratą prawidłowego poziomu nawilżenia. Są więc niezbędne do zachowania zdrowego i pięknego wyglądu skóry. Identyfikacja cery suchej zwykle jest bardzo łatwa. Mamy wówczas do czynienia ze skórą, która jest matowa i szorstka w dotyku, po umyciu wyraźnie napina się i ściąga. W porównaniu do cery normalnej lub tłustej szybciej się starzeje, a zmarszczki mimiczne tworzą się na niej o wiele wcześniej.

Skąd ten problem?  

Skórę suchą rzadko dziedziczy się w genach. Dużo częściej powodują ją czynniki zewnętrzne, np. zimne, suche lub gorące powietrze, promieniowanie UV, niewłaściwa pielęgnacja, a nawet przyjmowanie leków. Czasem skóra staje się sucha z powodu hormonów, których nadmiar spowalnia pracę gruczołów łojowych. To tłumaczy, dlaczego skarżą się na nia kobiety w ciąży. Skóra sucha często bywa też objawem przekwitania, ponieważ w okresie menopauzy spadek poziomu estrogenów zaburza bilans wilgoci w skórze. Jest również częsta u osób starszych, ponieważ z wiekiem spada zdolność skóry do produkcji lipidów, słabnie aktywność gruczołów łojowych, a tzw. płaszcz hydrolipidowy nie chroni już tak dobrze przed utratą wilgoci.  

Jak pomóc suchej skórze?

Skóra sucha wymaga ostrożnej pielęgnacji. Warto oprzeć ją na kosmetykach nawilżających i natłuszczających. Nawilżanie ma uzupełnić zawartość naturalnych czynników, które dostarczają i wiążą wilgoć w warstwie rogowej skóry. Natłuszczenie z kolei ma uzupełnić poziom lipidów, co zabezpiecza skórę przed dalszą, nadmierną utratą wilgoci. W przypadku skóry suchej szczególnie istotne jest stosowanie ochrony przed promieniowaniem. Specyfik stosowany każdego ranka powinien mieć filtr UV minimum SPF 15. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed wysuszającym działaniem słońca. Kosmetyki do demakijażu nie mogą zawierać alkoholu, który dodatkowo ją wysusza i podrażnia.

Same kosmetyki to nie wszystko, ponieważ raz na jakiś czas warto zafundować skórze zabieg medycyny estetycznej. Wiele osób zupełnie  z nich rezygnuje z obawy, że bardziej zaszkodzą niż pomogą ich suchej skórze. Tymczasem dobór bezpiecznego zabiegu przyniesie pożądane efekty. Osobom z suchą cerą rekomenduje się zabieg infuzji tlenowej. Oparty jest on na technologii tlenu hiperbarycznego, czyli tlenu pod ciśnieniem, za pomocą którego dostarcza się w głąb skóry aktywne składniki, np. pochodzące z nałożonego na nią serum. Ampułka z kosmetykiem jest dobierana każdorazowo do rodzaju i potrzeb skóry, dzięki czemu zabieg zapewnia optymalne efekty i bezpieczeństwo. Bezpośrednia aplikacja odżywczego serum w głębsze warstwy skóry sprawia, że infuzja tlenowa jest niezwykle skuteczna, rezultaty są długotrwałe i widoczne niemal od razu po jej wykonaniu. Skóra po takim zabiegu jest odżywiona i nawilżona w najgłębszych warstwach komórkowych.  

W trosce o suchą skórę nie można zapominać również o jakości powietrza jakie nas otacza. Zarówno przy grzejących kaloryferach, jak i włączonej klimatyzacji poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach spada poniżej 40%. To warunki, w których skóra błyskawicznie przesusza się i nawet stosowanie najlepszych kosmetyków nie daje oczekiwanych rezultatów. Rozwiązanie tego problemu niesie specjalny nawilżacz powietrza, który regularnie włączany szybko rozwiąże problem.

Zobacz podobne posty
Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Blog
zabieg hifu
12 września, 2023
Na czym polega zabieg HIFU i kiedy warto go wykonać?

Rozwój technologii sprawia, że medycyna estetyczna rozwija się dziś w bardzo szybkim tempie. Dzięki temu możemy…

Blog
terapia wodorem
8 sierpnia, 2023
Na czym polega terapia wodorem? Kto powinien z niej skorzystać?

Leczenie wodorem w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne i choć w Polsce dopiero zyskuje…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds