Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 20 stycznia, 2019

Kolagen vs kwas hialuronowy

Zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy uchodzą za substancje chętnie wykorzystywane w celu poprawy wyglądu skóry. Obie równie często stosowane są w medycynie i dermatologii estetycznej i obie dają dobre rezultaty. Różnią się jednak od siebie, co sprawia, że wybór nie może być przypadkowy. Oto co musisz wiedzieć o każdej z nich.

Kolagen

Wyróżniamy kilka typów kolagenu. Jeden tworzy blaszkę podstawną, będącą miejscem przyczepu komórek, która odpowiada za ich prawidłowe ukrwienie i odżywienie. Inny znajduje się w komórkach skóry, tworzy połączenia pomiędzy nimi i nadaje komórkom zdolność dopasowania kształtu, a więc jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Można porównać go do rusztowania, na którym wspierają się komórki. Najogólniej mówiąc, kolagen odpowiada za elastyczność skóry. Problem polega na tym, że z wiekiem jest go coraz mniej w organizmie. Skutek to wyraźne obniżenie napięcia skóry i zmarszczki. Organizm nie jest zdolny do produkcji kolagenu w takim stopniu, aby przewrócić skórze jej młodzieńczy wygląd. Efekt ten można osiągnąć jedynie poprzez dostarczanie kolagenu z zewnątrz.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy działa inaczej, nie uelastycznia skóry. Jego podstawowym zadaniem jest wiązanie wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Dzięki tej zdolności kwas hialuronowy uzupełnia jej braki pod skórą i powoduje napięcie błony komórkowej, niwelując tym samym zmarszczki. W praktyce oznacza to tyle, że przestrzeń międzykomórkowa wypełnia się wodą, co tłumaczy określanie tego kwasu mianem wypełniacza.

Synteza kwasu hialuronowego spada wraz z wiekiem, dlatego osoby pragnące zachować młody wygląd skóry dostarczają go do organizmu z zewnątrz.

Co wybrać?

Pierwsze oznaki starzenia się skóry, czyli drobne zmarszczki i brak elastyczności wyznaczają moment, w którym warto zainteresować się sposobami ich redukcji. Wątpliwości na temat zastosowania odpowiedniego preparatu najlepiej rozwieje lekarz specjalista, jednak obserwując swoją skórę można samodzielnie dokonać „wstępnej diagnozy”. Zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy mogą pomóc, jednak zwykle trudno zdecydować, który z nich przyniesie lepsze rezultaty. Zmarszczki niweluje każdy z nich, dlatego wyznacznikiem są inne defekty skóry.

Towarzyszące zmarszczkom pękające naczynka, „kruche” żyły lub żylaki świadczą o niedoborze kolagenu. Dostarczanie go z zewnątrz wzmacnia ścianki komórek i uelastycznia naczynia krwionośne, dlatego zalecany jest w przypadku skóry naczynkowej. Często stosuje się go również do redukcji blizn lub powiększenia ust. Należy być jednak świadomym, że kolagen może uczulać. Przed zastosowaniem alergicy powinni więc sprawdzić swoją reakcję na suplementy kolagenowe. Wyjątkiem jest Nithya –  kolagenu typu III, który gwarantuje najwyższy poziom czystości i bezpieczeństwa. Stosujący go lekarze chwalą go za brak konieczności wykonywania testów alergicznych i absolutny brak powikłań. Preparat nie daje działań niepożądanych, nie wywołuje uczuleń, alergii czy innych reakcji układu odpornościowego.

Jeśli zaś problemem jest ziemista, wyglądająca na zmęczoną lub nadmiernie blada cera, wówczas lepsze efekty przyniesie terapia kwasem hialuronowym. Stosuje się go do poprawy kształtu twarzy, ale też ostrzykuje się nim różne części ciała. Najczęściej zalecany jest w przypadku zmarszczek, cieni pod oczami, a także skóry widocznie zmęczonej, poszarzałej, która potrzebuje rewitalizacji. Warto wiedzieć, że kwas hialuronowy jest związkiem o jednorodnej budowie i naturalnie występuje w ludzkim organizmie, dlatego jest hipoalergiczny (nie wywołuje alergii).

Trwałość efektów ostrzykiwania czy to kolagenem, czy kwasem hialuronowym utrzymuje się do około 12 miesięcy. Naturalnie czas ten zależy od wielu czynników i w każdym przypadku jest inny. Po jego upływie obydwie substancje ulegają naturalnemu rozkładowi i są wchłanianie przez organizm.

Zobacz podobne posty
Blog Wszystkie
starzenie się skóry
17 lipca, 2024
Jak skutecznie opóźnić starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to naturalny proces, który z czasem dotyka każdego z nas. Jednak dzięki nowoczesnym…

Blog Wszystkie
gabinet kosmetologiczny
14 maja, 2024
Jak wyposażyć nowoczesny gabinet kosmetologiczny? Kompletny przewodnik

Wyposażenie gabinetu kosmetologicznego to kluczowy element sukcesu w branży beauty. Odpowiednie urządzenia, meble i sprzęt nie…

Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds