Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 7 grudnia, 2020
Lampa LED LPL

Lampa LED LPL

Lampa LED LPL to najmocniejsza lampa Led dostępna na rynku, wyróżnia ją znacznie większa przenikalność promieni wgłąb skóry, co wpływa na spektakularne efekty zabiegowe. Terapia światłem LED (ang. Light Emitting Diode) wykorzystuje terapeutyczne właściwości światła widzialnego zarówno w terapiach leczniczych jak i medycynie estetycznej. Odmładza, ujędrnia i leczy, co sprawia, że spektrum zastosowań lampy LED jest niezwykle szerokie. Lampa emituje światło, które możemy zobaczyć dzięki zjawisku elektroluminescencji. Fototerapia to niezwykle skuteczne remedium w walce z pierwszymi oznakami starzenia się, silnie stymuluje produkcję białek podporowych, takich jak kolagen i elastyna. Światło generowane podczas zabiegu dociera do wnętrza skóry, przyspiesza reakcje biochemiczne i powoduje regenerację tkanek lub leczenie miejsca zabiegowego. Technologia fototerapii w świecie medycyny estetycznej ma swoje istotne miejsce w dziedzinie odnowy i regeneracji skóry. Pozwala na potęgowanie efektów zabiegowych i znaczące przyśpieszenie procesu gojenia skóry.

Czym jest światło LED?

Diody LED lub diody elektroluminescencyjne to półprzewodnikowe urzadzenia, które emitują światło o różnych długościach fal, gdy przepływa prąd elektryczny. Obecnie stosuje się ją w leczeniu wielu schorzeń skóry, takich jak trądzik pospolity, łuszczyca, rogowacenie, a także jako wsparcie procesu gojenia ran o różnej etiologii. Jest to również efektywna metoda odmładzania skóry i eliminowania widocznych oznak procesu starzenia. Fototerapia LED może stanowić samodzielną procedurę leczenia lub może być uzupełnieniem zabiegów z zakresu medycyny estetycznej w celu spotęgowania efektów. Lampa LED LPL wyróżnia się znacznie większym przenikaniem promieni światła wgłąb skóry co wynika z emitowania impulsów światła o odpowiedniej mocy. Lampa charakteryzuje się najmocniejszymi lampami na rynku, 100 W/cm2 (światło niebieskie), 115W/cm2 (światło czerwone) oraz330 W/cm2 (światło podczerwone). Urządzenie LED LPL posiada certyfikację FDA.

Mechanizm działania lampy LED LPL

Diody LED wpływają na metabolizm komórkowy, wyzwalając wewnątrzkomórkowe reakcje fotobiochemiczne. Ciało ludzkie przekłada energię świetlną na energię biologiczną. Wraz z wiekiem, ilość mitochondriów spada, światło LED przyczynia się do ich wzmożonej aktywności. Zaobserwowane efekty obejmują podwyższenie poziomu ATP, stymulację angiogenezy i zwiększony przepływ krwi. Światło LED pobudza aktywność fibroblastów, które odpowiadają za syntezę kolagenu, elastyny i glikozoaminoglikanów (np. kwas hialuronowy). Urzadzenie emituje fale o trzech długościach i kolorach: podczerwony (835 nm), niebieski (415 nm), czerwony (635 nm). Każda długość fali przenika na określoną głębokość, dlatego każda z nich ma odmienne zastosowanie. Każdy kolor diody wykazuje inne oddziaływanie w tkance docelowej, ale poszczególne kolory można łączyć podczas jednej emisji, w zależności od pożądanego efektu, co stwarza szeroki zakres działania terapii światłem LED.

Rodzaje światła

Wykazano, że czerwone diody LED aktywują czynnik wzrostu fibroblastów i zwiększają poziom prokolagenu typu 1. W badaniach histologicznych wykazano wzrost liczby fibroblastów i łagodny naciek zapalny w miejscu zabiegowym. Czerwone diody charakteryzują się najgłębszą przenikalnością tkanek spośród widzialnych długości fal i dlatego są wykorzystywane w terapiach odmładzających i stymulujących produkcję białek podporowych. Pobudza krążenie krwi i zwiększa aktywność i metabolizm komórek. Czerwone światło jest skutecznie wykorzystywane także w gojeniu ran i fotouszkodzeń. Doniesienia naukowe wskazują, że czerwona dioda, u pacjentów, którzy przeszli plastykę powiek, istotnie poprawiła obrzęk, rumień i zasienienie leczonej okolicy.

Niebieskie światło jest szczególnie pomocne w terapii trądziku, hamuje rozwój stanów zapalnych, zmniejsza ból oraz opuchliznę. Cutibacterium acnes zawiera naturalnie występujące porfiryny, głównie koproporfirynę i protoporfirynę IX. Uważa się, że absorpcja światła niebieskiego przez te cząsteczki wywołuje efekt naturalnej terapii fotodynamicznej (PDT), prowadząc do zniszczenia bakterii poprzez tworzenie wolnych rodników tlenowych. Czyli światło niebieskie bezpośrednio oddziałuje na jeden z czynników patogenetycznych w trądziku pospolitym.

Światło w bliskiej podczerwieni, stymuluje krążenie, indukując uwalnianie cyklazy guanylanowej i podtlenku azotu, co z kolei sprzyja rozszerzaniu naczyń, produkcji czynnika wzrostu i angiogenezie. Wykorzystywane jest w terapii gojenia ran, oparzeń i blizn potrądzikowych. Bliska podczerwień jest skutecznym narzędziem w terapii wzmożonego wypadania włosów, poprzez poprawę mikrokrążenia krwi.

Wszystkie dlugości światła można łączyć ze sobą, osiagająć synergistyczne działanie poszczególnych długości fal. Połączenie fali niebieskiej i czerwonej jest wykorzystywane w terapii trądziku i zabiegach trychologicznych, stymulujących wzrost włosa. Obiecująca jest również kombinacja diod LED do leczenia trądziku. W jednym z badań leczono pacjentów z umiarkowanym trądzikiem za pomocą kombinacji światła niebieskiego i czerwonego, zaobserwowano 34-procentową poprawę w liczbie zaskórników i 78-procentową poprawę liczby zmian zapalnych. Synergia światła czerwonego i podczerwonego z sukcesem jest wykorzystywana do odbudowy skóry, redukcji opuchlizny, siniaków i obrzękow, dodatkowo redukuje skutki fotostarzenia. To połączenie idealnie się sprawdzi wraz z zabiegami medycyny estetycznej, takimi jak lasery ablacyjne, nieablacyjne, mikronakłuwanie oraz lifting chirurgiczny. Połączenie podczerwieni ze światłem niebieskim bedzie skutecznym narzędziem we wszelkich stanach zapalnych skóry, w zmniejszaniu opuchlizny i obrzęku. Synergia działań wszystkich trzech dlugości fal wykorzystywana jest głównie do terapii ostrego trądziku, bielactwa czy torbieli zapalnych.

Wskazania

Lampa LED LPL jest skuecznym narzędziem w walce z trądzikiem, bielactwem, a nawet łuszczycą. Światłoterapia znalazła swoje zastosowanie w terapiach trychologicznych, zmniejsza odczyn zapalny i poprawia ukrwienie brodawki co wpływa na stymulację wzrostu włosa. Fototerapia jest również wykorzystywana w skórze objętej fotostarzeniem. W przeciwieństwie do termicznych urządzeń napinających skórę, takich jak fale radiowe i skupione ultradźwięki, diody LED nie powodują urazów termicznych. Odmładzające skórę efekty systemu lampy LED LPL są wytwarzane przez mechanizm zwany fotobiomodulacją. Ten nietermiczny proces obejmuje endogenne chromofory w celu wywołania zjawisk fotofizycznych i fotochemicznych. Fotobiomodulacja stymuluje proliferację fibroblastów, syntezę kolagenu, czynników wzrostu i produkcję macierzy zewnątrzkomórkowej poprzez aktywację komórkowych szlaków oddechowych mitochondriów. Rezultatem jest napięcie wiotkiej skóry oraz redukcja drobnych zmarszczek. Fototerapia dodatkowo jest wykorzystywana w celu przyśpieszenia gojenia ran, zmniejszeniu obrzęków i w niwelowaniu blizn i rozstępów.

Lampa LED LPL to przyszłość medycyny regeneracyjnej, wykazuje szerokie spektrum działania i spektakularne efekty. Terapia LED może byc samodzielną procedurą zabiegową, ale może stanowi uzupełnienie innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, nie tylko znacząco przyśpiesza okres rekowalescencji, ale również potęguje efekty zabiegowe. Działa antybakteryjnie, zmniejsza odczucia bólowe i obrzęk. Liczne doniesienia naukowe wskazują, że połączenie terapii LED z zabiegami typu lasery ablacyjne, nieablacyjne, mezoterapia igłowa, mikroigłowa zapewnia działanie synergistyczne, przyśpiesza regenerację tkankową i minimalizuje efekty uboczne zabiegów. Innowacyjne działanie światła nigdy nie było dostępne w tak skutecznej i precyzyjnej formie, jaką jest Lampa LED LPL. Ze względu na swoją innowacyjność lampa uzyskała tytuł Perły Dermatologii Estetycznej 2020, została doceniona za efektywność, połączenie trzech fal oraz ze względu na najkrótsze i najskuteczniejsze procedury zabiegowe.

Zobacz podobne posty
Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Blog
infuzja tlenowa
11 stycznia, 2024
Infuzja tlenowa na piękną cerę

Infuzja tlenowa to skuteczny zabieg pozwalający odzyskać jędrną, elastyczną skórę oraz poprawić owal twarzy. Polega on…

Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds