Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 15 czerwca, 2018
trądzik

Medycyna estetyczna w walce z trądzikiem

Trądzik coraz rzadziej jest dolegliwością zarezerwowaną wyłącznie dla nastolatków. Często pozostaje z nami także w wieku dojrzałym, a nawet pojawia się niespodziewanie na skórze po trzydziestce. Na szczęście mamy do dyspozycji liczne sposoby na walkę z trądzikiem – z wielu z nich można  skorzystać w gabinecie medycyny estetycznej.

Trądzik jest chorobą skóry i jako choroba wymaga diagnozy i zaplanowanego leczenia prowadzonego przez lekarza dermatologa. Specjalista jest w stanie określić rodzaj wyprysków, ich nasilenie, a często także bezpośrednią przyczynę, by skutecznie dostosować preparaty mające je zwalczać. W przypadku zmian chorobowych, dostępne w drogeriach specyfiki przeciwtrądzikowe, tak popularne wśród nastolatków, z pewnością nie przyniosą efektu. Wręcz przeciwnie – mogą nam zaszkodzić, doprowadzając do zaostrzenia zmian skórnych i rozprzestrzenienia się problemu na większe obszary ciała. To natomiast prosta droga do powstania blizn i przebarwień, z którymi o wiele trudniej sobie poradzić.

Leczenie często oznacza stosowanie antybiotyków, najczęściej w preparatach zawierających tlenek benzoilu oraz pochodne witaminy A. Przepisuje się je zarówno do stosowania doustnego, jak i na skórę, bo w przypadku walki z trądzikiem, wyjątkowo ważne jest holistyczne podejście – łączymy terapię zabiegami, środkami doustnymi, pielęgnację oraz właściwą dietę.

W pielęgnacji najczęściej stosuje się kosmetyki wysuszające, na przykład zawierające cynk. Zbyt mocne wysuszanie skóry trądzikowej może jednak przynieść odwrotny od oczekiwanego efekt – zmiany rzeczywiście ulegną osuszeniu i będą mniej zaognione, ale wysuszona nagle skóra zareaguje dodatkową produkcją niezbędnego jej łoju i problem tylko się pogłębi. Dużo skuteczniejsze jest nawilżanie cery i tylko miejscowe osuszanie zmian we wskazany przez dermatologa sposób.

W gabinecie możemy natomiast skorzystać z zabiegu z użyciem lasera. Do wyboru mamy kilka rodzajów głowic i samych laserów – ich największą zaletą jest to, że nie tylko likwidują widoczne zmiany, ale też zapobiegają powstawaniu kolejnych.

Światło lasera działa bezpośrednio na bakterie zgromadzone w skórze, a to właśnie one winne są powstawaniu stanów zapalnych. Najskuteczniej działa ono na wypryski świeże, czerwone, które niedawno się pojawiły. Co ważne, laser precyzyjnie trafia w miejsce zmiany, nie oddziałując na resztę skóry. Nie uszkadza jej i nie umożliwia bakteriom uodpornienia się na swoje działanie.

Skuteczna terapia laserowa oznacza często połączenie dwóch rodzajów lasera. Do wyboru mamy lasery nieablacyjne i ablacyjne. W przypadku tych pierwszych, światło lasera dociera bezpośrednio do bakterii na skórze i wnika w tkanki stymulując regenerację skóry. Ten rodzaj lasera działa profilaktycznie na przyszłość, regulując pracę gruczołów łojowych. Zabiegi ablacyjne polegają natomiast na odblokowaniu gruczołów i usunięciu bakterii w nich zgromadzonych, poprzez ścieranie naskórka warstwa po warstwie. To bardziej inwazyjna metoda, która daje jednak świetne efekty – zagojona skóra jest gładka i oczyszczona.

Choć zabiegi laserowe należą do terapii objawowych – likwidują objawy choroby, ale nie jej przyczynę, przy regularnym stosowaniu mogą pokonać trądzik na stałe. Wymaga to zastosowania przynajmniej kilku zabiegów, w odpowiednich odstępach czasu, umożliwiających powstanie kolejnych zmian na obszarach niepoddanych zabiegowi oraz wyeliminowanie ich laserem. Cały proces musi odbywać się pod okiem lekarza i być kontynuowany w domu, za pomocą odpowiedniej higieny i pielęgnacji.

Zobacz podobne posty
Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Blog
infuzja tlenowa
11 stycznia, 2024
Infuzja tlenowa na piękną cerę

Infuzja tlenowa to skuteczny zabieg pozwalający odzyskać jędrną, elastyczną skórę oraz poprawić owal twarzy. Polega on…

Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds