Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 15 czerwca, 2018
trądzik

Medycyna estetyczna w walce z trądzikiem

Trądzik coraz rzadziej jest dolegliwością zarezerwowaną wyłącznie dla nastolatków. Często pozostaje z nami także w wieku dojrzałym, a nawet pojawia się niespodziewanie na skórze po trzydziestce. Na szczęście mamy do dyspozycji liczne sposoby na walkę z trądzikiem – z wielu z nich można  skorzystać w gabinecie medycyny estetycznej.

Trądzik jest chorobą skóry i jako choroba wymaga diagnozy i zaplanowanego leczenia prowadzonego przez lekarza dermatologa. Specjalista jest w stanie określić rodzaj wyprysków, ich nasilenie, a często także bezpośrednią przyczynę, by skutecznie dostosować preparaty mające je zwalczać. W przypadku zmian chorobowych, dostępne w drogeriach specyfiki przeciwtrądzikowe, tak popularne wśród nastolatków, z pewnością nie przyniosą efektu. Wręcz przeciwnie – mogą nam zaszkodzić, doprowadzając do zaostrzenia zmian skórnych i rozprzestrzenienia się problemu na większe obszary ciała. To natomiast prosta droga do powstania blizn i przebarwień, z którymi o wiele trudniej sobie poradzić.

Leczenie często oznacza stosowanie antybiotyków, najczęściej w preparatach zawierających tlenek benzoilu oraz pochodne witaminy A. Przepisuje się je zarówno do stosowania doustnego, jak i na skórę, bo w przypadku walki z trądzikiem, wyjątkowo ważne jest holistyczne podejście – łączymy terapię zabiegami, środkami doustnymi, pielęgnację oraz właściwą dietę.

W pielęgnacji najczęściej stosuje się kosmetyki wysuszające, na przykład zawierające cynk. Zbyt mocne wysuszanie skóry trądzikowej może jednak przynieść odwrotny od oczekiwanego efekt – zmiany rzeczywiście ulegną osuszeniu i będą mniej zaognione, ale wysuszona nagle skóra zareaguje dodatkową produkcją niezbędnego jej łoju i problem tylko się pogłębi. Dużo skuteczniejsze jest nawilżanie cery i tylko miejscowe osuszanie zmian we wskazany przez dermatologa sposób.

W gabinecie możemy natomiast skorzystać z zabiegu z użyciem lasera. Do wyboru mamy kilka rodzajów głowic i samych laserów – ich największą zaletą jest to, że nie tylko likwidują widoczne zmiany, ale też zapobiegają powstawaniu kolejnych.

Światło lasera działa bezpośrednio na bakterie zgromadzone w skórze, a to właśnie one winne są powstawaniu stanów zapalnych. Najskuteczniej działa ono na wypryski świeże, czerwone, które niedawno się pojawiły. Co ważne, laser precyzyjnie trafia w miejsce zmiany, nie oddziałując na resztę skóry. Nie uszkadza jej i nie umożliwia bakteriom uodpornienia się na swoje działanie.

Skuteczna terapia laserowa oznacza często połączenie dwóch rodzajów lasera. Do wyboru mamy lasery nieablacyjne i ablacyjne. W przypadku tych pierwszych, światło lasera dociera bezpośrednio do bakterii na skórze i wnika w tkanki stymulując regenerację skóry. Ten rodzaj lasera działa profilaktycznie na przyszłość, regulując pracę gruczołów łojowych. Zabiegi ablacyjne polegają natomiast na odblokowaniu gruczołów i usunięciu bakterii w nich zgromadzonych, poprzez ścieranie naskórka warstwa po warstwie. To bardziej inwazyjna metoda, która daje jednak świetne efekty – zagojona skóra jest gładka i oczyszczona.

Choć zabiegi laserowe należą do terapii objawowych – likwidują objawy choroby, ale nie jej przyczynę, przy regularnym stosowaniu mogą pokonać trądzik na stałe. Wymaga to zastosowania przynajmniej kilku zabiegów, w odpowiednich odstępach czasu, umożliwiających powstanie kolejnych zmian na obszarach niepoddanych zabiegowi oraz wyeliminowanie ich laserem. Cały proces musi odbywać się pod okiem lekarza i być kontynuowany w domu, za pomocą odpowiedniej higieny i pielęgnacji.

Zobacz podobne posty
Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Blog
zabieg hifu
12 września, 2023
Na czym polega zabieg HIFU i kiedy warto go wykonać?

Rozwój technologii sprawia, że medycyna estetyczna rozwija się dziś w bardzo szybkim tempie. Dzięki temu możemy…

Blog
terapia wodorem
8 sierpnia, 2023
Na czym polega terapia wodorem? Kto powinien z niej skorzystać?

Leczenie wodorem w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne i choć w Polsce dopiero zyskuje…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds