Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 30 kwietnia, 2018
plazma

Plazma – jak wykorzystuje się ją w gabinetach medycyny estetyczej?

Brzmi jak opowieść z filmu sci-fi, ale zabiegi z użyciem plazmy są cenionym przez pacjentki i specjalistów sposobem na poradzenie sobie z objawami starzenia się skóry. Technologie plazmowe lubiane są przede wszystkim za swoją nieinwazyjność – dają znakomite efekty bez konieczności stosowania skalpela.

Żeby zrozumieć, dlaczego plazma jest skuteczna w terapiach skóry, należy uświadomić sobie, czym jest ona sama. To zjonizowana materia, w której wzbudzone zostały cząsteczki ujemne, dodatnie i neutralne. W praktyce plazma jest czwartym stanem skupienia, nie mieszcząc się w ramach cieczy, gazów i stałych materii.

W medycynie estetycznej wykorzystuje się szereg jej właściwości, m.in. fakt, że silnie oddziałuje z polem elektrycznym i magnetycznym oraz że przewodzi prąd, a jej opór maleje proporcjonalnie do wzrostu temperatury. W uproszczeniu, plazmę można utworzyć podgrzewając gaz lub poddając go działaniu silnego pola elektromagnetycznego, tworzonego generatorem mikrofal. Zmniejsza to lub zwiększa liczbę elektronów, tworząc cząsteczki naładowane dodatnio lub ujemnie, zwane jonami. Jonizacja natomiast towarzyszy rozpadowi wiązań molekularnych.

Właściwości te wykorzystuje urządzenie REFACE, które łączy technologię plazmy z falami RF. Końcówki RF wspomagają regenerację oraz zachęcają fibroblasty w naszej skórze do samoczynnej energii termicznej. W efekcie rozkładane są komórki włókniste znajdujące się pod zmarszczkami i bliznami, a niedoskonałości znikają lub znacznie się zmniejszają.

Fale działają również na bakterie – metodę wykorzystuje się w leczeniu trądziku. Poprzez oddziaływanie na chorą skórę, energia cieplna dostarczana jest bezpośrednio do zmian trądzikowych, gdzie powoduje rozkład i zniszczenie bakterii. Konsekwencja w stosowaniu tego rodzaju zabiegów prowadzi więc do wyleczenia trądziku, a także zniwelowania ewentualnych pozostałości po nim – blizn.

Zabiegi z wykorzystaniem plazmy wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i trwają od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od obszaru, który poddajemy terapii. Aparat wyposażony jest w igłę, którą lekarz zbliża do skóry, wytwarzając wysoką temperaturę. W efekcie struktura powietrza zostaje zmieniona z gazu w plazmę, a urządzenie generuje mikrowyładowania, podobne do tych występujących podczas burzy. Uzyskiwana jest w ten sposób bardzo wysoka  temperatura, sięgająca nawet 1500 st. C, dzięki czemu reakcja skóry jest natychmiastowa. Tak intensywnemu działaniu poddawany jest wyłącznie wyznaczony przez igłę obszar – komórki dookoła pozostają nietknięte. Pozwala to na precyzyjne dotarcie do miejsc dotkniętych problemem i zlikwidowanie go.

Po zabiegu efekty są już widoczne, ale dla pełnego rezultatu należy poczekać kilka dni. To czas na zagojenie się skóry i odpadnięcie ewentualnych strupków, które mogą powstać w miejscu kontaktu z głowicą aparatu. W okresie rekonwalescencji należy chronić skórę przed promieniami słońca, by uniknąć powstania przebarwień.

Zabiegi z użyciem REFACE mają szerokie zastosowanie i mogą być stosowane przez większość pacjentów. Wyjątkiem są kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby z chorobami autoimmunologicznymi. Przeciwwskazaniem, diagnozowanym już bezpośrednio przez lekarza mającego wykonać zabieg, mogą też być stany zapalne lub uszkodzenia skóry, a także opryszczka i grzybica.

Zobacz podobne posty
Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Blog
infuzja tlenowa
11 stycznia, 2024
Infuzja tlenowa na piękną cerę

Infuzja tlenowa to skuteczny zabieg pozwalający odzyskać jędrną, elastyczną skórę oraz poprawić owal twarzy. Polega on…

Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds