Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 23 sierpnia, 2019
przebarwienia skóry

Profilaktyka przebarwień skóry

Walka z przebarwieniami skóry do łatwych nie należy, dlatego lepiej zapobiegać ich powstawaniu. Profilaktyka to najlepszy sposób na zachowanie pięknej, młodej i zdrowej skóry. Dowiedz się co robić w ramach profilaktyki przebarwień skóry i co stosować, gdy na profilaktykę już za późno.

Plamy na skórze

Przebarwienia skórne zwykle nie dodają uroku, co więcej, osoby z ciemnymi plamami na skórze postrzegane są jako starsze niż te, które mają jedynie zmarszczki. Powstawanie przebarwień najczęściej wynika nierównomiernego rozmieszczenia melaniny. W takim przypadku, zamiast równomiernej opalenizny, tworzą się nieregularne plamy. Mogą to być zarówno tzw. przebarwienia naskórkowe, jak i skórne. Zazwyczaj występują w formie niewielkich plamek i znamion lub większych plam o jaśniejszym/ciemniejszym zabarwieniu. Najczęściej spotykane są te, które posiadają dużą ilość pigmentu, np. piegi, plamy soczewicowe, ostuda lub inne przebarwienia pozapalne lub przebarwienia fototoksyczne.

Okazuje się, że pierwsze brązowe plamy mogą pojawić się już wiosną. Wówczas blada i osłabiona po zimie skóra twarzy źle znosi pierwsze promienie słońca. Miejsca, które są równie mocno narażone na występowanie przebarwień to dekolt i dłonie. Skóra jest tak stosunkowo cienka i delikatna.

Skąd się biorą przebarwienia?

Pojawianie się przebarwień na skórze powodowane jest aktywnością melaniny. Ten naturalny barwnik odpowiada za ochronę organizmu przed promieniowaniem UV poprzez hamowanie wnikania szkodliwych promieni w skórę. Im częściej jest ona wyeksponowana na słońcu, tym bardziej widoczne są efekty „pracy” melaniny. Jeśli jest jej wystarczająco dużo i jest rozmieszczona równomiernie, wówczas tworzy się piękna opalenizna. Jeśli zaś jest jej zbyt mało, zbyt wiele lub funkcjonuje nieprawidłowo, wtedy mamy do czynienia z przebarwieniami. Warto wiedzieć, że zaburzenia pigmentacji powodują promienie UVA. To potwierdza słuszność zaleceń odnośnie ochrony skóry przed słońcem.

Powstawaniu przebarwień sprzyja korzystanie z solarium oraz częste kąpiele słoneczne. Pojawiają się również w przypadku wahania poziomu hormonów oraz pod wpływem procesu starzenia się skóry. Czasem przyczyną może być niedoczynność nadnerczy lub nadczynność tarczycy.

Lepiej zapobiegać

Jak w każdym możliwym przypadku, tak samo z przebarwieniami skóry – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna, a stosowanie kremów zawierających filtry UV powinno uchodzić za niezbędny element codziennej pielęgnacji. Należy stosować go kilka razy dziennie, nie tylko rano, przed nałożeniem makijażu. Ponadto warto postawić na antyoksydację i uważać na leki o działaniu fotouczulającym. Jeśli jednak zmiany już się dokonały i na skórze pojawiły się przebarwienia, wówczas należy sięgnąć po kosmetyki, które zawierają składniki o działaniu rozjaśniającym. Efektem regularnego stosowania będzie wyrównany koloryt skóry, redukcja przebarwień i zabezpieczenie przed powstaniem kolejnych. Do wyboru jest wiele różnych specyfików, choć najlepiej działają preparaty z jednej linii, np. Be White marki Be Ceuticals. W serii Be White jest 5 preparatów: pianka oczyszczająca, peelingujący żel oczyszczający, emulsja wybielająca na dzień, esencja wybielająca na noc oraz balsam do ciała. Każdy posiada certyfikaty potwierdzające najwyższy poziom jakości i bezpieczeństwa, co w walce z przebarwieniami jest bardzo istotne. Skład poszczególnych preparatów zawiera Lumiskin, arbutynę, kwas glikolowy, askorbinowy i salicylowy. Efektem stosowania jest m.in. delikatne złuszczenie skóry, redukcja melaniny i ujednolicenie kolorytu skóry. Każdy specyfik dobierany jest do indywidualnych potrzeb skóry, a cała linia zawiera preparaty na twarz i na ciało, a także do stosowania na dzień i na noc.

Zobacz podobne posty
Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Blog
infuzja tlenowa
11 stycznia, 2024
Infuzja tlenowa na piękną cerę

Infuzja tlenowa to skuteczny zabieg pozwalający odzyskać jędrną, elastyczną skórę oraz poprawić owal twarzy. Polega on…

Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds