Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 7 sierpnia, 2019
Wolne rodniki

Wolne rodniki – jak szkodzą skórze?

Wolne rodniki mają zgubny wpływ na naszą skórę. Choć ten fakt jest powszechnie znany, często nie przykładamy zbyt dużej wagi do ochrony antyoksydacyjnej. To duży błąd, ponieważ skóra reaguje na nadmiar wolnych rodników wyjątkowo szybko.

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki są cząsteczkami o wysokiej aktywności chemicznej, które powstały wskutek rozpadu wiązań chemicznych. Efektem takiego rozpadu jest samotny elektron, który będzie dążyć do ponownego połączenia się parę, czyli przyłączenia elektronu innej cząsteczki, powodując tym samym jej uszkodzenie. Na szczególną uwagę wśród wolnych rodników zasługują tzw. wolne rodniki tlenowe, które mają znaczny wpływ na kondycję skóry. Ich powstawanie jest nieodłącznym elementem procesu oddychania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pewna ilość wolnych rodników w organizmie jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, a wręcz pożądanym. Maja one swoją rolę do odegrania i na swój sposób chronią organizm. Jeśli jednak równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami zostaje zachwiana, te pierwsze zaczynają działać destrukcyjnie.

Wolne rodniki a skóra

Wolne rodniki mogą doprowadzić do wielu poważnych schorzeń, w tym chorób skóry. Dlaczego? Wolne rodniki tlenowe uszkadzają białka, czyli m.in. włókna kolagenowe i elastynowe, a także lipidy. Pozbawiona ochrony i elastyczności skóra poddawana jest więc procesowi przedwczesnego starzenia. Komórki skóry i naskórka zaczynają obumierać, a utrzymujący się nadmiar wolnych rodników utrudnia regenerację uszkodzeń. W takich warunkach starzenie się skóry następuje stosunkowo. Traci ona elastyczność oraz odporność na czynniki zewnętrzne, staje się ona poszarzała i bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. To jednak dopiero początek problemów ze skórą. Na liście chorób skórnych wywołanych wolnymi rodnikami znajduje się też łuszczyca, egzema, a nawet nowotwory skóry.

Jak chronić skórę?

Podstawą ochrony skóry przed działaniem wolnych rodników jest dostarczenie jej antyoksydantów, czyli związków o właściwościach przeciwutleniających. Można ich dostarczyć organizmowi poprzez dietę, jak i odpowiednią pielęgnację.

Dieta powinna być skomponowana w taki sposób, by występowała w niej:

witamina C – zawarta jest m.in. w natce pietruszki, czerwonej papryce, kalafiorze, brukselce, szpinaku, truskawkach, pomarańczach, kiwi, grejpfrutach.

witamina E – zawarta jest m.in. w olejach roślinnych, nasionach słonecznika, orzechach, soi oraz ziarnach zbóż.

beta karoten (prowitamina A) – zawarty jest m.in. w warzywach i owocach o czerwonej, pomarańczowej i żółtej barwie, np. w marchwi, kalarepie, jarmużu, dyni, papryce, pomidorach, mango, suszonych morelach.

flawonoidy –  zawarte są m.in. w czarnej porzeczce, winogronach, grejpfrutach, sałacie, brokułach, kaszy gryczanej, zielonej herbacie, kakao, ciemnej czekoladzie oraz w czerwonym winie.

likopen – zawarty jest m.in. w pomidorach oraz przetworach na ich bazie, np. sosach i koncentratach pomidorowych.

Dietę warto wspomagać właściwą pielęgnacją. Zapewni ją stosowanie najlepszych kosmetyków lub kosmeceutyków, w których składzie jest witamina C. Serum L.AA.25% KWAS ASKORBINOWY + KWAS LIPONOWY to w ¼ witamina C, dzięki czemu zapewnia maksymalną dzienną ochronę przed antyoksydantami. Stosowany codziennie rano pomaga zwalczać wolne rodniki oraz chronić błony lipidowe komórek skóry. Zawarta w nim witamina E skutecznie regeneruje i przedłuża efekt działania serum.

Ochrona antyoksydacyjna to temat bardzo istotny dla każdego z nas, jednak dla niektórych wolne rodniki są szczególnie niebezpieczne. Zaliczają się do nich osoby starsze i chore np. na cukrzycę lub nadciśnienie. Przeciwutleniacze są niezbędne dla zdrowia rekonwalescentów, kobiet przechodzących menopauzę, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Zobacz podobne posty
Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Blog
infuzja tlenowa
11 stycznia, 2024
Infuzja tlenowa na piękną cerę

Infuzja tlenowa to skuteczny zabieg pozwalający odzyskać jędrną, elastyczną skórę oraz poprawić owal twarzy. Polega on…

Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds