Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 7 marca, 2023
zmarszczki

Zmarszczki – skąd się biorą i jakie są ich rodzaje?

Zmarszczki to najbardziej widoczny z objawów starzenia się skóry. Pierwsze zaczynają pojawiać się po 25. roku życia. To wina zmniejszającego się poziomu kolagenu i elastyny, które odpowiadają za utrzymanie jędrnej skóry. Dotychczas elastyczny naskórek zaczyna tracić swoją sprężystość, początkowo dzieje się to w okolicach oczu, a później również na innych częściach twarzy i ciała. Jak powstają zmarszczki? Jakie są ich rodzaje? I w jaki sposób im zapobiec?

Dlaczego powstają zmarszczki?

Zmarszczki to nic innego jak deformacje skóry, które przybierają formę linii lub fałdek. Najwcześniej pojawiają się w miejscach, w których skóra jest bardzo cienka, tak jak pod oczami. Przyczyna ich powstania jest związana ze zmniejszającą się ilością kolagenu, którego poziom od czasu skończenia 25 lat spada o około 2% rocznie. W okolicach 30-40. roku życia zmarszczki zaczynają się utrwalać, a w okresie menopauzy procesy odpowiedzialne za utratę jędrności skóry stają się jeszcze bardziej intensywne. Na szybką utratę kolagenu w dużej części wpływają predyspozycje genetyczne, jednak może być ona spowodowana także innymi czynnikami, m.in. promieniowaniem UV, które znacząco wpływa na przedwczesne starzenie się skóry. Do innych czynników należy zanieczyszczenie środowiska i smog, palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta złożona z wysokoprzetworzonych produktów oraz stres i niedobór snu. Kolejnym powodem powstania zmarszczek jest utrata kwasu hialuronowego, którego wraz z wiekiem organizm produkuje coraz mniej, przez co skóra łatwiej ulega odwodnieniu, a to z kolei sprzyja powstaniu zmarszczek. Osłabiona jest także aktywność gruczołów łojowych, a zawartość lipidów w strukturze bariery lipidowej jest mniejsza. Można wyróżnić kilka rodzajów zmarszczek, ze względu na sposób ich powstania.

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne zazwyczaj pojawiają się jako pierwsze w okresie 25-40. roku życia i są
spowodowane mimicznymi skurczami mięśni twarzy. W początkowych etapach mają charakter
dynamiczny i znikają w momencie zmiany mimiki, jednak z czasem utrwalają się i stają się stale
widoczne. Najczęściej spotykanymi zmarszczkami mimicznymi są linie na czole, lwia zmarszczka
wzdłuż czoła, kurze łapki wokół oczu i zmarszczki palacza nad ustami.

Zmarszczki grawitacyjne

Zmarszczki grawitacyjne pojawiają się zwykle około 40-45 lat i są związane z fizjologicznymi
procesami starzenia się skóry, która traci jędrność i poddaje się działaniu grawitacji. W ten sposób
powstają bruzdy wargowo-nosowe i zmarszczki na policzkach.

Zmarszczki posłoneczne

Kolejnym rodzajem zmarszczek są te spowodowane działaniem promieniowania UV, które uszkadza
struktury kolagenu i przesusza skórę. Często przybierają postać drobnych linii ułożonych w siateczkę. Skóra w ich miejscu jest przesuszona i przypomina pergamin. Dlatego po wakacjach warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, aby nie utrwalić zmarszczek.

Zmarszczki senne

Zmarszczki senne powstają podczas snu. Często pojawiają się tylko po jednej stronie twarzy, w
zależności od tego, na której stronie śpimy. U młodych osób wygładzają się one w ciągu dnia, jednak wraz z wiekiem linie i zagniecenia utrwalają się. Chcąc zapobiec temu rodzajowi zmarszczek najlepiej jest spać na plecach, aby uniknąć zagnieceń skóry.

Zmarszczki atroficzne

Zmarszczki atroficzne powstają pod wpływem gwałtownego spadku estrogenów w okresie
menopauzy. Transport substancji odżywczych do głębokich warstw skóry jest dużo gorszy, przez co wygląda ona na szarą i zmęczoną. Zmniejsza się także ilość kolagenu, kwasu hialuronowego i tkanki tłuszczowej, co powoduje zapadnięcie policzków, atrofię ust, bruzdy marionetek i powstanie
wyraźnych wgłębień na skórze.

Czy można zapobiec powstawaniu zmarszczek?

Powstanie zmarszczek jest nieuniknione, a z wiekiem będzie pojawiać się ich coraz więcej. Nie można całkowicie zatrzymać procesów starzenia się skóry, ale można je spowolnić. Chcąc uniknąć dużej ilości zmarszczek warto dbać o skórę twarzy już od najmłodszych lat. Odpowiednie nawilżenie, ochrona przed promieniowaniem słonecznym i zabiegi anti-aging z pewnością opóźnią procesy starzenia się skóry. Niedoskonałości, które już powstały można zniwelować za pomocą wypełniacza zmarszczek, który pomoże odzyskać utraconą jędrność skóry, poprawić kontur twarzy i przywrócić jej prawidłowe proporcje. Takim wypełniaczem jest m.in. PHiLLEX, który pomaga przywrócić zdrowy i młodzieńczy wygląd skóry. Zawarta w nim lodokaina działa znieczulająco, zmniejszając nieprzyjemne odczucia podczas iniekcji. Produkt jest dostępny w trzech wariantach, który można dostosować do potrzeb pacjenta.

Zobacz podobne posty
Blog
zabiegi po 30 roku życia
5 marca, 2024
Zabiegi po 30. roku życia – które wybrać?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się dość wcześnie, bo już po 25. roku życia. Od tego…

Blog
infuzja tlenowa
11 stycznia, 2024
Infuzja tlenowa na piękną cerę

Infuzja tlenowa to skuteczny zabieg pozwalający odzyskać jędrną, elastyczną skórę oraz poprawić owal twarzy. Polega on…

Blog
Usuwanie blizn
23 października, 2023
Usuwanie blizn laserem – co należy o tym wiedzieć?

Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się ran na skórze. Jednak bardzo często stają się też…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds