Aktualności

Kategorie

Tagi

Archiwa

Dodano: 7 marca, 2023
zmarszczki

Zmarszczki – skąd się biorą i jakie są ich rodzaje?

Zmarszczki to najbardziej widoczny z objawów starzenia się skóry. Pierwsze zaczynają pojawiać się po 25. roku życia. To wina zmniejszającego się poziomu kolagenu i elastyny, które odpowiadają za utrzymanie jędrnej skóry. Dotychczas elastyczny naskórek zaczyna tracić swoją sprężystość, początkowo dzieje się to w okolicach oczu, a później również na innych częściach twarzy i ciała. Jak powstają zmarszczki? Jakie są ich rodzaje? I w jaki sposób im zapobiec?

Dlaczego powstają zmarszczki?

Zmarszczki to nic innego jak deformacje skóry, które przybierają formę linii lub fałdek. Najwcześniej pojawiają się w miejscach, w których skóra jest bardzo cienka, tak jak pod oczami. Przyczyna ich powstania jest związana ze zmniejszającą się ilością kolagenu, którego poziom od czasu skończenia 25 lat spada o około 2% rocznie. W okolicach 30-40. roku życia zmarszczki zaczynają się utrwalać, a w okresie menopauzy procesy odpowiedzialne za utratę jędrności skóry stają się jeszcze bardziej intensywne. Na szybką utratę kolagenu w dużej części wpływają predyspozycje genetyczne, jednak może być ona spowodowana także innymi czynnikami, m.in. promieniowaniem UV, które znacząco wpływa na przedwczesne starzenie się skóry. Do innych czynników należy zanieczyszczenie środowiska i smog, palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta złożona z wysokoprzetworzonych produktów oraz stres i niedobór snu. Kolejnym powodem powstania zmarszczek jest utrata kwasu hialuronowego, którego wraz z wiekiem organizm produkuje coraz mniej, przez co skóra łatwiej ulega odwodnieniu, a to z kolei sprzyja powstaniu zmarszczek. Osłabiona jest także aktywność gruczołów łojowych, a zawartość lipidów w strukturze bariery lipidowej jest mniejsza. Można wyróżnić kilka rodzajów zmarszczek, ze względu na sposób ich powstania.

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne zazwyczaj pojawiają się jako pierwsze w okresie 25-40. roku życia i są
spowodowane mimicznymi skurczami mięśni twarzy. W początkowych etapach mają charakter
dynamiczny i znikają w momencie zmiany mimiki, jednak z czasem utrwalają się i stają się stale
widoczne. Najczęściej spotykanymi zmarszczkami mimicznymi są linie na czole, lwia zmarszczka
wzdłuż czoła, kurze łapki wokół oczu i zmarszczki palacza nad ustami.

Zmarszczki grawitacyjne

Zmarszczki grawitacyjne pojawiają się zwykle około 40-45 lat i są związane z fizjologicznymi
procesami starzenia się skóry, która traci jędrność i poddaje się działaniu grawitacji. W ten sposób
powstają bruzdy wargowo-nosowe i zmarszczki na policzkach.

Zmarszczki posłoneczne

Kolejnym rodzajem zmarszczek są te spowodowane działaniem promieniowania UV, które uszkadza
struktury kolagenu i przesusza skórę. Często przybierają postać drobnych linii ułożonych w siateczkę. Skóra w ich miejscu jest przesuszona i przypomina pergamin. Dlatego po wakacjach warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, aby nie utrwalić zmarszczek.

Zmarszczki senne

Zmarszczki senne powstają podczas snu. Często pojawiają się tylko po jednej stronie twarzy, w
zależności od tego, na której stronie śpimy. U młodych osób wygładzają się one w ciągu dnia, jednak wraz z wiekiem linie i zagniecenia utrwalają się. Chcąc zapobiec temu rodzajowi zmarszczek najlepiej jest spać na plecach, aby uniknąć zagnieceń skóry.

Zmarszczki atroficzne

Zmarszczki atroficzne powstają pod wpływem gwałtownego spadku estrogenów w okresie
menopauzy. Transport substancji odżywczych do głębokich warstw skóry jest dużo gorszy, przez co wygląda ona na szarą i zmęczoną. Zmniejsza się także ilość kolagenu, kwasu hialuronowego i tkanki tłuszczowej, co powoduje zapadnięcie policzków, atrofię ust, bruzdy marionetek i powstanie
wyraźnych wgłębień na skórze.

Czy można zapobiec powstawaniu zmarszczek?

Powstanie zmarszczek jest nieuniknione, a z wiekiem będzie pojawiać się ich coraz więcej. Nie można całkowicie zatrzymać procesów starzenia się skóry, ale można je spowolnić. Chcąc uniknąć dużej ilości zmarszczek warto dbać o skórę twarzy już od najmłodszych lat. Odpowiednie nawilżenie, ochrona przed promieniowaniem słonecznym i zabiegi anti-aging z pewnością opóźnią procesy starzenia się skóry. Niedoskonałości, które już powstały można zniwelować za pomocą wypełniacza zmarszczek, który pomoże odzyskać utraconą jędrność skóry, poprawić kontur twarzy i przywrócić jej prawidłowe proporcje. Takim wypełniaczem jest m.in. PHiLLEX, który pomaga przywrócić zdrowy i młodzieńczy wygląd skóry. Zawarta w nim lodokaina działa znieczulająco, zmniejszając nieprzyjemne odczucia podczas iniekcji. Produkt jest dostępny w trzech wariantach, który można dostosować do potrzeb pacjenta.

Zobacz podobne posty
Blog
6 czerwca, 2023
Codzienna pielęgnacja twarzy – krok po kroku

Nasza skóra jest nieustannie narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak: promieniowanie UV, stres czy…

Blog
biostim
2 maja, 2023
Elektrostymulacja magnetyczna – na czym polega i jakie daje efekty?

Elektrostymulacja mięśni, nazywana inaczej elektroterapią to jedna z metod fizjoterapii,która polega na pobudzaniu tkanek za pomocą…

Blog
mezoterapia
14 kwietnia, 2023
Mezoterapia igłowa – działanie i efekty

Procesom starzenia się skóry nie można zapobiec, można je jednak spowolnić, dbając o skórę już od…

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk „rozumiem” i zapoznaj się z treścią strony.

This will close in 0 seconds